Duda otrzymał zaproszenie do Izraela na obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu

Andrzej Duda otrzymał z Instytutu Yad Vashem zaproszenie do wzięcia udziału w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu w Auschwitz. – powiedział się Jerusalem Post. W izraelskich obchodach wyzwolenia położonego w Polsce obozu mają wziąć udział najważniejsi światowi przywódcy.

Przypomnijmy, że izraelska gazeta informowała w niedzielę, że Yad Vashem ma zamiar zaprosić na obchody do Jerozolimy prezydenta USA Donalda Trumpa, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerz Niemiec Angelę Merkel, premiera Kanady Justina Trudeau i następcę Theresy May na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii. Do Izraela miałby pojechać również prezydent Rosji Władimir Putin. Według Jerusalem Post przywódcy mieliby przybyć do Izraela 26. stycznia i następnego dnia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz wziąć udział w „światowym forum” poświęconym Holokaustowi.

Doniesieniom prasy odnośnie terminu forum zaprzeczyła ambasada RP w Izraelu podając na Twitterze, że „organizowana przez Yad Vashem konferencja z udziałem gości zagranicznych odbędzie się 23 stycznia 2020 w Jerozolimie”. Polska placówka zapewniła, że główne obchody wyzwolenia obozu odbędą się w Polsce 27. stycznia.

Jerusalem Post podało we wtorek, że Yad Vashem zaprosiło na swoje uroczystości również prezydenta Andrzeja Dudę, dodając, że stało się to „na tle wciąż trwających tarć między Izraelem a Polską”. Według izraelskiego medium Andrzej Duda jeszcze nie zdecydował, czy skorzysta z zaproszenia.

Jak podaje RMF FM, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski potwierdził otrzymanie zaproszenia i umieszczenie konferencji „we wstępnym planie przyszłorocznych wizyt zagranicznych prezydenta”. Według niego jeszcze jest za wcześnie na potwierdzenie uczestnictwa Andrzeja Dudy w uroczystościach w Jerozolimie.

Według dziennikarza „Do Rzeczy” i Wp.pl Marcina Makowskiego izraelskie obchody wyzwolenia obozu Auschwitz są wynikiem braku zaproszenia do Polski prezydenta Rosji Władimira Putina, z którym władze Izraela chciały wspólnie świętować 75. rocznicę wyzwolenia obozu. Wobec bojkotowania Putina przez polskie władze Izrael postanowił zorganizować swoje obchody – twierdzi Makowski powołując się na „dobrze poinformowane” źródło dyplomatyczne.

Kresy.pl / jpost.com / rmf24.pl / wp.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz