Prasa: światowi liderzy mogą świętować rocznicę wyzwolenia Auschwitz w Izraelu

Instytut Yad Vashem jest w trakcie organizowania obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu. Obchody miałyby odbyć się w Izraelu z udziałem światowych przywódców.

Jak podał w niedzielę The Jerusalem Post, Yad Vashem ma zamiar zaprosić na obchody do Jerozolimy prezydenta USA Donalda Trumpa, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerz Niemiec Angelę Merkel, premiera Kanady Justina Trudeau i następcę Theresy May na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii. Przywódcy mieliby przybyć do Izraela 26. stycznia i następnego dnia wziąć udział w „światowym forum” poświęconym Holokaustowi. 27. stycznia, dzień wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu w Oświęcimiu, jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak stwierdza The Jerusalem Post, jeśli Macron przyjmie zaproszenie, będzie to jego pierwsza wizyta w Izraelu jako prezydenta. W przypadku Trumpa byłby to jego drugi wyjazd do Izraela od czasu przenosin do Białego Domu.

Według izraelskiej gazety o takim uczczeniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu mówił w maju br. prezydent Izraela Re’uwen Riwlin. „Wraz ze wzrostem głosów antysemickich, niedawno zwróciłem się do światowych przywódców, aby zaprosić ich na międzynarodową konferencję, która odbędzie się tutaj w Yad Vashem w styczniu przyszłego roku, z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz – cytuje jego słowa The Jerusalem Post. „Tutaj, w Jerozolimie, razem z prezydentami i głowami państw połączymy siły w bezkompromisowej walce z antysemityzmem, ksenofobią i negacją Holokaustu”. – mówił w maju Riwlin.

CZYTAJ TAKŻE: MSZ Izraela potwierdza: Izraelski prezydent powiedział Dudzie, że Polska i Polacy uczestniczyli w Holokauście

Nie wiadomo, czy na obchody do Jerozolimy przyjedzie prezydent Rosji Władimir Putin. W czerwcu br. Polsat News podawał, że prezydentowi Izraela bardzo zależało, by tak się stało. Stacja przypominała wówczas, iż obchody rocznicy wyzwolenia obozu organizuje także Polska a w kwietniu dziennik „Rzeczpospolita” pisał, że strona polska liczy, że w uroczystościach w naszym kraju weźmie udział przedstawiciel Rosji, najlepiej prezydent Władimir Putin lub premier Dmitrij Miedwiediew. Miałoby to ułatwić organizację 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Przypomnijmy, że obóz rządzący w Polsce zdecydował o niezaproszeniu prezydenta Rosji na obchody 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Jonny Daniels proponuje, by Auschwitz „oderwać od współczesnej Polski”

Kresy.pl / jpost.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz