Kancelaria Prezydenta RP nie zaprosiła Władimira Putina na uroczystości związane z 80 rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej.

O braku zaproszenia na uroczystości dla przywódcy Rosji poinformował rzecznik Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski. „Klucz zaproszeń na obchody historycznej rocznicy nie był historyczny” – jego słowa cytuje w poniedziałek portal rmf24.pl – „Zaproszenia mają charakter współczesny, a nie historyczny”.

Portal przypomina, że jeszcze w zeszłym miesiącu ówczesny wiceminister spraw zagranicznych (obecnie ambasador RP w Kijowie) Bartosz Cichocki powiedział, że opowiada się za zaproszeniem prezydenta Rosji na obchody wybuchu drugiej wojny światowej – „Za taką rekomendacją ja bym się opowiadał, kiedy Kancelaria Prezydenta o to zapyta”.

Jednak Kancelaria Prezydenta nie zwróciła się do MSZ o opinię w sprawie ewentualnego uczestnictwa Putina w obchodach. „Rozmowy na temat ewentualnego udziału Władimira Putina w obchodach, miały charakter jedynie roboczych rozmów” –  powiedziała rzecznik resortu dyplomacji Ewa Suwara. Twierdzi ona, że rozmów tych nie prowadzono w sposób oficjalny, poprzez wymianę pism, lecz jedynie poprzez ustne konsultacje.

„Na pytanie, kto zwyciężył w tej wojnie, kto wyzwalał, trudno będzie im [organizatorom uroczystości] odpowiedzieć. Głównym zwycięzcą był Związek Radziecki, a nas tam nie będzie” – skomentował wiceprzewodniczący komitetu spraw zagranicznych izby wyższej rosyjskiego parlamentu – Rady Federacji, Władimir Dżabarow. Jak do tej pory decyzja Kancelarii Prezydenta RP nie wywołała innych komentarzy ze strony rosyjskiej.

Czytaj także: MSZ Białorusi komentuje wywiady ambasadora Rosji – Nie odróżnia okręgu od niepodległego państwa

rmf24.pl/kresy.pl

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Kojoto
   Kojoto :

   Trzeba coś wiedzieć o historii, żeby się wypowiadać – poczytaj choćby S. Mackiewicza to się dowiesz, że przed „wydarzeniem” mozna było przewidzieć jego skutki. Zresztą rządzący państwem właśnie od tego są, żeby przewidywać. Co więcej obecnie mamy nieco podobną sytuację (może i gorszą) i umiejętnośc wyciągania wniosków z historii jest zasadnicza dla przetrwania. No ale piszę to do kogoś, kto być może bardziej boleje nad tym, że moskaliki sie obrażą, niż nad tym co z tego wyniknie dla Polski.

 1. zefir
  zefir :

  Przyznam,że nie rozumiem po co zakłamywać uroczystym świętowaniem 80-tą rocznicę wybuchu II WŚ.Winna być żałoba,a nie katastrofalnej klęski świętowanie.Takie klęski świętowanie to jak jej proszenie by się powtórzyła.Wybiórczo zapraszamy międzynarodowych gości,a przecież trudno oczekiwać by przykładowo Słowacy, Litwini,Ukraińcy,czy Żydzi swe grzechy względem Polaków z pokorą przyznali i za nie przeprosili.Kancelaria Prezydenta RP wyrażnie świruje gdy informuje o obchodach historycznej rocznicy przy jednoczesnym wyborze niehistorycznego klucza zaproszeń-przecież to nielogiczne i na odległość fałszem pachnie.