Komunikat MSZ Izraela potwierdza: izraelski prezydent powiedział Dudzie, że Polska i Polacy uczestniczyli w Holokauście

Wiceszef Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak opublikował komunikat MSZ Izraela, na który powoływały się czołowe izraelskie media. Jego treść potwierdza, że prezydent Izraela faktycznie oskarżył Polskę o współudział w Holokauście, a także ostro krytykował nową ustawę o IPN.

Przypomnijmy, że czołowe izraelskie media relacjonując czwartkową wizytę prezydenta Izraela Reuvena Rivlina w Polsce twierdziły, że powiedział on prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że „Polska i Polacy przyłożyli rękę do eksterminacji Żydów”. Prezydent Duda twierdził, że „takie słowa w wystąpieniach Rivlina nie padły”.

W piątek izraelski dziennikarz Owen Alterman, z telewizji i24, poinformował, że otrzymał potwierdzenie, iż Rivlin rzeczywiście wypowiedział te słowa od rzeczniczki prezydenta Izraela. „Właśnie skontaktowałem się z rezydencją prezydenta. Rzeczniczka wskazała, że cytat jest dokładny i został wypowiedziany podczas spotkania” – napisał Alterman. Tego samego dnia szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapewniał, że słowa prezydenta Izraela cytowane przez izraelskie media nie padły. Zdaniem Szczerskiego, mogło chodzić o celowe sprawdzenie, jak Polska zareaguje na to w kontekście nowej ustawy o IPN.

W sobotę wiceszef Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak, który od początku zajmował się sprawą wypowiedzi prezydenta Riwlina, opublikował jednak na Twitterze komunikat MSZ Izraela, na który powoływały się izraelskie media. Jego treść potwierdza, że prezydent Izraela faktycznie oskarżył Polskę o współudział w Holokauście, a słowa cytowane przez czołowe izraelskie dzienniki padły z ust Reuwena Riwlina podczas jego spotkania roboczego z Andrzejem Dudą w czwartek rano w Krakowie [o Krakowie pisze MSZ Izraela, wg KPRP rozmowa miała miejsce w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu – red.].

“Z komunikatu wynika jasno, że słowa cytowane przez “Times of Israel” padły w trakcie spotkania prezydentów rano w Krakowie” – napisał Bosak na Twitterze. Dodał, że prezydent Duda wprowadził Polaków w błąd zapewniając, że takie słowa nigdy nie padły.

PRZECZYTAJ: Hasła „To jest polski obóz koncentracyjny”, „Prosimy o wybaczenie za polski antysemityzm” na Marszu Żywych [+FOTO]

– Warto zaznaczyć, że antypolskie wypowiedzi prezydenta Izraela o Polsce (poniżej moje tłumaczenie cytatów) ze spotkania z PAD w Krakowie, zrelacjonowane i rozpowszechnione przez izraelski MSZ, nie zostały zdementowane ani przez stronę polską ani tym bardziej przez stronę izraelską – pisał Bosak. Według niego, jedynym, co udało się wynegocjować polskim dyplomatom to zdjęcie komunikatu izraelskiego MSZ o spotkaniu w Krakowie z strony MSZ. – Ale w sytuacji braku dementi lub przeprosin i uprzedniego powielania przekazu przez gazety/agencje oraz braku innego przekazu w sumie nic to nie zmienia – dodał wiceszef RN. Na oficjalnych zdjęciach widać, że przy rozmowie z prezydentem Izraela obecny był m.in. Krzysztof Szczerski.

Z treści dokumentu załączonego przez Bosaka wynika, że podczas rozmowy z polskim prezydentem, prezydent Izraela krytykował nowelę ustawy o IPN. – Żądamy, by Polska w dalszym ciągu angażowała się w kompleksowe i nieograniczone badania nad wydarzeniami z okresu Holokaustu. Tak, jak zostało to uzgodnione między obu krajami i tak, jak jest właściwie – powiedział Dudzie Riwlin, cytowany w dokumencie. Z jego treści wynika, że polski prezydent skupił się na podkreślaniu, iż Polska kultywuje pamięć o zagładzie Żydów. Zapewniał też swojego izraelskiego odpowiednika, że nasz kraj nie chce blokować świadectw o Holokauście, a wręcz chce bronić prawd historycznych. Zaznaczał też, że nowela ustawy o IPN jest badana przez TK.

W odpowiedzi prezydent Izraela mówił o „wielkim cieniu, który przysłonił nasze relacje, nawet jeśli na poziomie dwustronnym rozumiemy się nawzajem”.

– Musicie zrozumieć wrażliwość narodu żydowskiego w Izraelu. Postrzegamy Holocaust jako rezultat antysemityzmu, który doprowadził do rzezi narodu żydowskiego, z nazistowskiej ideologii, która rozkwitła na polskiej ziemi powiedział Riwlin. – Bardzo doceniamy tych wszystkich, którzy ryzykowali swoje życie, aby ratować Żydów, ale były również inne zjawiska. Ludzie, którzy mordowali i dziedziczyli. To był teren, który pozwalał nazistom robić co tylko chcieli, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Poźniej, w tym kontekście, Riwlin ponownie skrytykował polską ustawę o IPN:

– Prawda, Niemcy chcieli nas skrzywdzić, ale mieli też pomocników. Zgadzamy się w wielu kwestiach, ale Ustawa o Holokauście [nowela ustawy o IPN – red.] stwarza poważny kryzys. Musiałem powiedzieć Wam te rzeczy. Nie ingerujemy w ustawodawstwo innych krajów, ale nie mogłem nie wspomnieć o uczuciach całego narodu żydowskiego.

Riwlin mówił też, że „polska ziemia umożliwiła wykonanie przerażającej ideologii Hitlera dotyczącej ludobójstwa i widziała fale antysemityzmu, które to prawo [ustawa o IPN – red.] stworzyło”.

– Stosunki dwustronne między nami mogą prowadzić do współpracy na każdym polu,  ale to prawo [ustawa o IPN – red.] może sprawić, że ludzie będą myśleć, iż nie jesteście gotowi poradzić sobie z waszą przeszłością w kwestii Holokaustu. Nie bez powodu nazywamy obozy zagłady obozami zagłady nazistów i ich kolaborantów. Nie ma wątpliwości, że było wielu Polaków, którzy walczyli z nazistowskim reżimem, ale nie możemy zaprzeczyć, że Polska i Polacy przyłożyli rękę do tej zagłady.

Twitter.com / Kresy.pl

17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. MP
  MP :

  CORAZ WIĘCEJ LUDZI zaczyna rozumieć to,że jakby nie sami żydzi holokaust był niemozliwy do wykonania.TE BREDNIE TALMUDYCZNEGO BIEDACZYNY to objaw bezczelnego i panicznego skoku na kase ale też i paniki.

 2. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Ktos tu kłamie i wyglada na to ,że obydwaj . Czyli każdy z nich chce ugrać jak najwięcej do jednej i tej samej bramki. Zorientowałem sie juz wczesniej po zagrywkach Dudy i ścisłym jego współdziałaniu ze stroną żydowską. Charakterystyczną metodą tego srodowiska jest ubecki system złego i dobrego policjanta . Obydwaj pracują dla jednego mocodawcy a opinia publiczna ma odbierać tę gre jako niezależną od siebie. Każdy wybór prezydeenta w Polsce jest fikcją .Czyli krótko mówiąc Żydzi zawsze wygrywaja niezaleznie kto bierze udział w wyborach prezydenckich począwszy od Wałęsy a skonczywszy na Dudzie.Przy takich regułach Polacy zawsze sa na przegranej pozycji . Oni mają swoich ludzi w kazdej parti i przygotowuja liderów szkolonych w USA .W razie potrzeby po latach wysuwaja ich do walki o mandaty wyborcze – robiąc jednoczesnie fikcyjną popularnośc w mediach. Tak było choćby z Komorowskim 70% i Dudą . Zawsze wygrywa Żyd albo pozyteczny idiota na usługach żydostwa. Nie wierze już w ani tę demokracje ani w uczciwe intencje Dudy.

  • jwu
   jwu :

   @RAFALXJXJXJ 100/100.I dlatego w przeciwieństwie do wielu moich rodaków,przestałem wierzyć w demokratyczne wybory.Rodaków ,którzy święcie wierzą w to ,że następna partia jaką wybiorą ,będzie reprezentowała ich interesy.

 3. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Niewielu ludzi wie ,że na walkę polskiego podziemia z holokaustem ,czyli ratowaniu żydów – rzad polski na uchodzctwie wziął pożyczke w banku kanadyjskim . Ani jeden cent nie został oddany z żydowskiej kieszeni pomimo ,że podobną akcje współfinansowali żydzi z USA ws. żydów Duńskich przewożonych do Szwecji za wiedzą Niemców.Taka ich żydowska wdzieczność k. ich mać.

  • jwu
   jwu :

   @RAFALXJXJXJ Jakiej wdzięczności oczekujesz ? Przecież podano już oficjalnie i to wielokrotnie ,że wspólnie z Niemcami ,jesteśmy (naród polski) winni zagładzie tych których opisujesz.

 4. Gaetano
  Gaetano :

  Maliniak jest pospolitym kłamcą, z “rasowym” rodowodem uwola. Ale jest też trybikiem w prężnie rozwijającym się przemyśle, o nazwie “Holocaust”. Polska nigdy nie miała szczęścia do prezydentów, a same wybory i ich otoczka, głównie medialna, to, jak już zauważył Kolega, zwykła hucpa, w dodatku przeciętnie wyreżyserowana. Jeden uczciwy kandydat od początku będzie stał na straconej pozycji.

 5. gotan
  gotan :

  Naród Polski już dawno zrozumiał kim jest Andrzej Duda…to Judasz i zdrajca Polski.Wyjątkowa zdradziecka kanalia.Brakuje słów na określenie takiego picera i oszusta. Ten deklamator z 1-majowych capstrzyków …w sposób wygładzany zakłamuje wszystko !..Teraz widać,że Polacy wytrącili mu z rąk pseudo-argumenty…Już dalej nie da się łgać…to widać…Najlepiej dla niego byłoby złożenie urzędu ….Spakować się z tzw.pierwszą damą i wyjechać do Ziemi Obiecanej…..Chyba dadzą mu ciepłą posadkę….?!

  • MAREK1954
   MAREK1954 :

   @gotan, Gaetano, UczSieHistorii, RAFALXJXJXJ: : Co jedliście na śniadanie? Najwyraźniej zaszkodziło wam na głowy. Pan Andrzej Duda, chłopysie, to jest Prezydent Rzeczpospolitej. Zapamiętajcie, jeśli dacie rady, barany zbaraniałe. Myślicie, gnojki, że Prezydent będzie wam publicznie sprawozdawał co, jak i dlaczego zrobił/powiedział? Weź se, każdy z was, młotek i walnij się w zgrubienie szyi… Obrzydliwość. Kto wy jesteście?

   • gotan
    gotan :

    @MAREK1954 jeśli patrzeć na twój rocznik,to wcale nie muszę zakładać,że jesteś kpem,który niczego nie rozumie ….po prostu to wychodzi jak z wychodka perfumy..A MY TO POLACY!!! Nie polskojęzyczne szumowiny…. Kumasz?…Ganiasz, niczym pejsaty po pustym sklepie….A kto tatusia uratował?…Zapewne gestapowiec….A młotek to ty weź sobie do łapy i walnij gwoździem w twój łeb!!!! Nie liczymy na twoje otrzeźwienie.!!!! Pakuj manele i won !!!!!

    • MAREK1954
     MAREK1954 :

     @gotan może by tak do rzeczy, może byś łaskawco odniósł się do tematu? Ciekawym czyś taki idiota jak wynika z twojej pisaniny, czy jesteś może na zleceniu? Zadaniowany sprzedawczyk? Bo aż takim idiotą niemożliwe, żebyś był…

     • gotan
      gotan :

      @MAREK1954 widać,że masz łaskawco problemy z odczytaniem tekstu i tym samym ze zrozumieniem.Moja pisanina ,jak optymistycznie zaznaczyłeś ,wynika z jednego …Jestem polakiem!!!! Nie sprzedawczykiem!…Mam za dużo doświadczenia , aby teraz toczyć spory z kimś ,kto ma problemy w zrozumieniu kto jest zdrajcą i czyni nam Polakom problemy (to kontekst do apostoła Judy) czy też jest obcym kulturowo w Polsce.Polskojęzyczni przywędrowali do nas a myśmy ich przyjęli,nie po to aby się szarogęsili i wywracali do góry nogami wartości,które przysługują polakom a nie klakierom .Jeśli “w coś trafiłem” ….to znaczy,że wyczuwamy takich na zasadzie “swój-obcy”. Obcych czujemy po zapachu …czyli smrodzie jaki ciągną za sobą!!!! Z obszczekiwaniem ,źle trafiłeś…..!!!!!!!

     • MAREK1954
      MAREK1954 :

      @gotan Jesteś Polakiem?? Czy aby na pewno? Jeszcze raz: ad rem, misiu 🙂 Co TY, misiu, miałeś do przyjmowania “polskojęzycznych” “nie po to aby się szarogęsili i wywracali do góry nogami wartości,które przysługują polakom a nie klakierom ” około 800 lat temu? TY “polskojęzycznym” wyznaczałeś cel pobytu?? Pogięło cię, czy też może złe prochy ci dali?? Jeśli w coś trafiłeś, to kulą w płot, głuptasku…

   • Gaetano
    Gaetano :

    @MAREK1954 Co spowodowało taką nerwową reakcję? Jesteś zafiksowany na jego punkcie i ktoś obraził twoje uczucia? Taka chorobliwa fascynacja może nieść za sobą poważne następstwa.
    Napisz tu, ale tak szczerze, w którym krytycznym momencie maliniak urzekł cię tak skutecznie i złapał cię w sidła.
    Czy było to na początku, kiedy naczelnik państwa zaprezentował Polsce nie znanego szerzej opinii publicznej, przeciętnego posła rodem z uw, największych sprzedawczyków i zaprzańców w historii III RP, i tenże wówczas wyskoczył jak Filip z konopi? Może było to wtedy, kiedy kajał się w płaszczącej posturze mordercom i oprawcom żydowskim z UB i SB, przy tablicy “upamiętniającej” wydarzenia marca ’68?
    Albo, gdy uśmiechnięty jak księżyc w pełni nikczemnie obłapiał się, wespół z przyjaciółmi z nierządu, z jakimś poślednim urzędasem od patryjotów, w naiwnym przeświadczeniu, że oto za grube pieniądze polskiego podatnika kupił rakiety ich, podkreślam, tarczy. I że będą strzec naszego nieba – podczas gdy wiadomo, że to nieprzetestowany szrot – oraz, niejako przy okazji, nieco przychylności “strategicznego sojusznika”, który już w przeszłości nieraz dawał temu dowód?

    A może zwyczajnie było inaczej; na jednym z wieców rezydenta Judy-Iskarioty siedziałeś w trzecim, czwartym rzędzie i byłeś przekonany na mur-beton, że podczas płomiennego przemówienia dla ciemnego luda, twój idol na moment zamilkł i z zaciśniętymi ustami wpatruje się swymi świdrującymi ślepiami właśnie w ciebie? Było tak głupcze? Dałeś się wtedy ponieść banialukom o wstawaniu z kolan lub o mitycznym “Międzymorzu”? Przecież coś musiało być na rzeczy; zdradź tą tajemnicę. Nie ukrywam, że trochę mnie to zaintrygowało. Naprawdę. Nie krępuj się i pochwal, kiedy doznałeś olśnienia i wiedziałeś, że to on, ten jedyny, zdolny unieść na swych barkach ciężar “reprezentowania” Polski w naszej ojczyźnie i na arenie międzynarodowej?

 6. sternik1
  sternik1 :

  Żyd, żyjąc na przestrzeni wieków w Najjaśniejszej nigdy nie dążył do integracji. To podłe, fałszywe i zachłanne jak żadne inne na świecie plemię gnane było na zbity pysk z każdego kraju jak najgorsza śmiertelna zaraza, bo w rzeczywistości taką była i jest do dzisiaj. Tylko u nas znaleźli przystań i choć 2 WŚ przetrzebiła ścierwo dość skutecznie, to najgorsza szumowina przetrwała obejmując po wojnie praktycznie wszystkie ważniejsze urzędy i to począwszy od historii prl-u a na dzisiejszych stanowiskach (równie wysokich) kończąc. Przykład klasyczny -“dobra zmiana” na czele z “polakiem” Glińskim i równie dobrym “naszym” prezydentem tak zacięcie broniącym Polski, polskości i polskich spraw.. Dlatego eldorado żydowskie (jawne okradanie Polaków, pogarda, bezczelność, niebywałe zuchwalstwo z pogróżkami włącznie) kwitnie w najlepsze i nic nie wskazuje na zmianę w najbliższym czasie. Piszącym tu w większości nie ma potrzeby dalej rozwijać tematu.