Prezydent Rosji zadeklarował, że gazociąg przebiegający pod dnie Morza Czarnego może wystarczyć do zastąpienia zdewastowanego Nord Streamu.

Władimir Putin wystąpił w środę na forum Rosyjskiego Tygodnia Energetycznego, jaki rozpoczął się w środę w Moskwie. Rosyjski prezydent ogłosił, że Moskwa dysponuje alternatywnym wobec Nord Streamu szlakiem przesyłania gazu ziemnego do Europy.

“Utracony wolumen tranzytu przez Nord Streams, po dnie Morza Bałtyckiego, moglibyśmy także przenieść się w rejon Morza Czarnego i tym samym uczynić główną trasą dostaw naszego paliwa, naszego gazu ziemnego [rurociąg] do Europy przez Turcję, tworząc w Turcji największy węzeł gazu dla Europy, jeśli oczywiście nasi partnerzy są tym zainteresowani” – słowa Putina zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti.

Rosyjski prezydent uznał, że gazociąg Turkish Stream jest dla Moskwy bezpieczniejszym rozwiązaniem. Jednocześnie zadeklarował jednak, iż Gazprom jest gotowy uruchomić dostawy “błękitnego paliwa” do Europy także jedyną ocalałą nitką Nord Streamu. “Piłka, jak to mówią, jest po stronie Unii Europejskiej. Jeśli chcą, niech po prostu odkręcą kurek i to wszystko. Nikogo w niczym nie ograniczamy i jesteśmy gotowi dostarczyć dodatkowe ilości w okresie jesienno-zimowym” – powiedział Putin.

Twierdził on, że Rosja zawsze wywiązuje się ze swoich zobowiązań i tym różni się od krajów zachodnich. Jako przykład podał Stany Zjednoczone. Putin mówił o  amerykańskich statkach przewożących LNG do Europy, które w połowie drogi zmieniły kurs, ponieważ sprzedawcom zaoferowano wyższą cenę gdzie indziej.

Ankara zareagowała już na wypowiedź rosyjskiego przywódcy o możliwości przeniesienia tranzytu gazu z Bałtyku na Morze Czarne. Minister energii i zasobów naturalnych Turcji Fatih Donmöz powiedział, że jest to technicznie możliwe, ale wymaga dyskusji. Według tureckich mediów kwestia gazowego hubu zostanie omówiona na czwartkowym spotkaniu Putina z Erdoganem w Astanie.

Turkish Stream to rosyjski gazociąg biegnący po dnie Morza Czarnego i opuszczający je na europejskim wybrzeżu Turcji, z której łączy się z Bułgarią. Został uruchomiony w 2020 r.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply