Polska nie dostała zaproszenia na obchody 9 maja w Moskwie

Polska nie otrzymała od rosyjskich władz zaproszenia na uroczystości z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej – wynika z wypowiedzi rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.

Jak podała agencja TASS, Pieskow powiedział we wtorek dziennikarzom, że polskim władzom “jeszcze nie przekazano zaproszenia” na defiladę z okazji Dnia Zwycięstwa, który w Rosji obchodzi się 9 maja. Pieskow dodał, że “w tym momencie na razie ta kwestia nie pojawiała się na agendzie”.

Według rosyjskiej agencji 28 stycznia rzecznik Kremla przekazywał mediom, że zaproszenia na uroczystości zostały wysłane głowom państw “dawno temu”. Moskwa nie ujawniła jednak, kogo zaproszono na majowe obchody, ponieważ nie wszyscy odpowiedzieli na zaproszenia.

Kreml planuje zorganizowanie tegorocznych obchodów Dnia Zwycięstwa z wyjątkową pompą. Polska Agencja Prasowa pisze, że zaproszenie do Moskwy jeszcze w czerwcu ub. roku otrzymał Donald Trump. Wiadomo, że do Rosji wybiera się prezydent Francji Emmanuel Macron.

Rosyjskie media przypominają, że Polska nie zaprosiła Władimira Putina na ubiegłoroczne uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Tłumaczono to przyjętym formatem, który obejmował jedynie zaproszenie przedstawicieli państw UE, NATO i Partnerstwa Wschodniego. Rosyjski prezydent miał być natomiast zaproszony do Oświęcimia na niedawne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, ale z tego zaproszenia nie skorzystał. W związku z tą rocznicą pojawił się natomiast na osobnych uroczystościach w Jad Waszem, poprzedzając swój przyjazd do Izraela słownymi napaściami na Polskę.

Kresy.pl / TASS / RIA Nowosti / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply