Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow skrytykował zapowiedź wycofania się USA z traktatu rozbrojeniowego INF o zakazie używania pocisków pośredniego i średniego zasięgu bazowania lądowego.

Gorbaczow, jeden z sygnatariuszy tego porozumienia, udzielił w niedzielę wywiadu rosyjskiej agencji Interfax, w którym powiedział, że realizacja zapowiedzi prezydenta Trumpa „podważy wszystkie wysiłki, które podjęli przywódcy ZSRR i USA dla osiągnięcia rozbrojenia jądrowego”. W jego ocenie zamiar Amerykanów wygląda „bardzo dziwnie”. Były przywódca ZSRR nazwał ewentualne wyjście z porozumienia INF „pomyłką”.

Zdaniem Gorbaczowa zawarte porozumienia należy chronić, ponieważ przewidziano w nich instrumenty kontrolne, których nie ma w innych dokumentach. „Jeżeli naprawdę w Waszyngtonie tego nie rozumieją, do czego może to doprowadzić?” – pytał Gorbaczow.

W jego opinii zamiary Waszyngtonu nie mogą spotkać się z aprobatą i powinna to zadeklarować nie tylko Rosja, ale „wszyscy, którym drogi jest świat, tym bardziej świat bez broni jądrowej”. Gorbaczow powtarzał, że wszystkie porozumienia rozbrojeniowe należy ratować „aby chronić życie na Ziemi”.

Przypomnijmy, że prezydent USA Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone wycofają się z traktatu rozbrojeniowego INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) o zakazie używania pocisków pośredniego i średniego zasięgu bazowania lądowego. Według amerykańskiego prezydenta powodem wycofania się USA z podpisanego 8. grudnia 1987 roku przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa porozumienia jest łamanie go przez Rosję.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Dotyczy on także pocisków krótkiego zasięgu (SRBM), stąd łącznie obejmuje on rakiety o zasięgu od 500 do 5500 km. Umowa nie dotyczyła pocisków odpalanych z morza, a także pocisków lotniczych.

Zdaniem amerykańskiej administracji Rosja narusza układ INF wdrażając pociski manewrujące 9M729, odpalane przynajmniej z części wyrzutni Iskander. Przypuszczalnie są one zbliżone do pocisków Kalibr odpalanych z okrętów. Moskwa stale zaprzecza, że łamie to porozumienie.

CZYTAJ TAKŻE: Gorbaczow przestrzegł przed wojną atomową. „Trzeba zapobiec ostatecznej katastrofie”

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply