Były przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow ostrzegł w wywiadzie dla BBC, że napięcie pomiędzy Zachodem a Rosją a także możliwość wycofania się obu stron z traktatów rozbrojeniowych stanowią „kolosalne niebezpieczeństwo”.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie Gorbaczowa poproszono o opinię, jak groźna jest obecna konfrontacja pomiędzy Rosją a Zachodem. „Dopóki istnieje broń masowego rażenia, szczególnie broń jądrowa, niebezpieczeństwo jest kolosalne” – stwierdził były przywódca ZSRR.

Jego zdaniem wszystkie narody powinny wyrzec się broni jądrowej i doprowadzić do jej zniszczenia. „W ten sposób uratujemy siebie i planetę” – uważa Gorbaczow.

Obecny stan stosunków pomiędzy Rosją a Zachodem Gorbaczow określił mianem „chłodnej wojny”, nawiązując do terminu „zimna wojna”.

PRZECZYTAJ:
USA zawieszają traktat INF
Rosja ostatecznie przestała przestrzegać układu INF

„Zobaczcie, co się dzieje. W różnych miejscach dochodzi do potyczek, strzelanin. Samoloty i statki są wysyłane to tu, to tam, wszędzie. Nie takiej sytuacji chcemy” – deklarował Gorbaczow, który w 1990 roku za wkład w zakończenie zimnej wojny otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

W wywiadzie były przywódca ZSRR wspominał również, że kierownictwo ZSRR zdecydowało w 1989 roku o tym, że podczas zburzenia muru berlińskiego nie może dojść do rozlewu krwi. „Nie mogliśmy na to pozwolić w przypadku tak ogromnego wydarzenia dotyczącego Niemiec, nas, Europy i całego świata. Oświadczyliśmy, że nie będziemy się mieszać” – opowiadał Gorbaczow.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Gorbaczow przestrzegł przed wojną atomową. „Trzeba zapobiec ostatecznej katastrofie

Kresy.pl / bbc.com / dpa
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz