W Przemyślu przejdzie Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

14 lipca w Przemyślu odbędzie się Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Marsz organizowany jest już po raz trzeci przez Okręg Podkarpacki Młodzieży Wszechpolskiej.

Uroczystości związane z upamiętnieniem ludobójstwa Polaków jakiego na Wołyniu dopuściła się UPA rozpoczną się w sobotę od Mszy Świętej w  Kościele oo. Karmelitów o godzinie 18. Po nabożeństwie rozpocznie się marsz. Ideą marszu jest upamiętnienie ofiar Polaków, którzy polegli na Kresach II Rzeczpospolitej, wymordowani w bestialski sposób przez działaczy szowinistycznej organizacji OUN-UPA. Uczestnicy marszu będą trzymać świecę i przejdą ulicami: Karmelicka – Władycze – Komisji Edukacji Narodowej – Basztowa – Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara – Wandy – Sucharskiego – Przemysława.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

210 PLN    (0.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Marsz zakończy się na przemyskim Cmentarzu Wojskowym pod znajdującym się tam pomnikiem ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Zgromadzeni złożą kwiaty pod pomnikiem, tam będzie można również zapalić znicze. Również pod pomnikiem zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia.

Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej po raz pierwszy odbył się w Przemyślu w 2015 roku. Od początku jest organizowany przez Młodzież Wszechpolską, ale brali w nich udział także przedstawiciele innych środowisk, jak senator Mieczysław Golba, którego rodzina została wymordowana przez bojówkarzy OUN-UPA w Wiązownicy koło Jarosławia.

11 lipca 1943 r. banderowska Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojne ramię Ukraińska Powstańcza Armia rozpoczęły skoordynowany atak na polskich mieszkańców Wołynia, kontynuowany następnych dniach. Była to kulminacja fali ludobójstwa trwającej już od początku 1943 r., przy czym do pierwszych masowych mordów dochodziło już we wrześniu 1939 roku. W wyniku ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło co najmniej 100 tys. Polaków.

Czytaj także: Poroszenko: Rozmawiałem z Dudą. Uważamy, że historię trzeba pozostawić historykom

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. gutek
    gutek :

    Powiedzcie tym debilom żeby swoje idiotyczne koszulki z Banderą (nie ma znaczenia że przekreślonym) zostawili w domu. Upodabniacie się do usraińkich „patriotów” którzy zamiast kochania swojego specjalizują się w nienawidzeniu obcego.

  2. zefir
    zefir :

    Dlaczego prezydenccy,rządowi i parlamentarni polskojęzyczni w Marszu Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej zamiaru uczestniczyć nie mają i tego nie ogłaszają? Przecież oni patriotyzmu zawsze pełne gęby mają,tak na wszystkie okazje.Czego się więc obawiają? Czy żydka Waltzmana -Poroszenki na którego dyspozycje potulnie czekają?