V Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich przeszedł ulicami Przemyśla [+VIDEO / + FOTO]

Po raz piąty ulicami Przemyśla przeszedł Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich, zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską i Fundację Wczoraj i Jutro.

W sobotę 15 grudnia, w 100. rocznicę bitwy pod Niżankowicami, ulicami Przemyśla po raz piąty przeszedł Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich. Poprzedziła go Msza Św. w kościele franciszkanów, którą odprawił arcybiskup senior ks. abp Józef Michalik.

Następnie uczestnicy marszu, zorganizowanego przez Młodzież Wszechpolską i Fundację Wczoraj i Jutro, wyruszyli z placu Niepodległości ulicami miasta pod Pomnik Orląt Przemyskich. Na czele pochodu niesiono wielki baner z herbami Lwowa i Przemyśla oraz z napisem „Od kołyski aż po grób. Semper Fidelis”. Widoczne były też duże banery, m.in. z napisem „Będziemy wzorem Orląt nad Sanem trzymać straż” oraz inny poświęcony Przemyskim Orlętom. Niesiono też zapalone pochodnie oraz wiele polskich flag, widać było też flagi MW i ONR, a także Ruchu Narodowego.

 

Po przybyciu na miejsce, pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze i modlono się w intencji poległych. Pod pomnikiem przemawiali m.in. Marcin Kowalski, prezes okręgu podkarpackiego Młodzieży Wszechpolskiej, a także dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk i radny Miasta Przemyśla. Na zakończenie uroczyście odśpiewano hymn narodowy. W wydarzeniu wzięło udział około 300 osób.

– Celem Marszu było oddanie czci młodym bohaterom z Przemyśla i Lwowa, walczącym sto lat temu o to, by te miasta były na terenie Rzeczpospolitej – powiedziała w rozmowie z PAP rzeczniczka podkarpackiej Młodzieży Wszechpolskiej Izabela Pomykała. Zaznaczyła, że oprócz mieszkańców Przemyśla w marszu uczestniczyły także delegacje m.in. z Poznania, Krakowa, Lublina, Rzeszowa, Krosna, Mielca, a także sympatycy narodowców z zagranicy.

Na niedzielę zaplanowano oficjalne uroczystości z okazji 100. rocznicy bitwy pod Niżankowicami. O godzinie 15:00 w kościele pw. Św. Trójcy zostanie odprawiona uroczysta Msza Św. Później, uczestnicy przejdą pod pomnikiem Orląt, gdzie z udziałem prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna nastąpi złożenie kwiatów. W tym roku obchodu są trzydniowe.

Marsz Orląt odbywa się w Przemyślu od pięciu lat, w rocznicę bitwy z Ukraińcami pod Niżankowicami. Zacięte i krwawe walki toczyły się tam w dniach 11-16 grudnia 1918 roku. Polskie oddziały składały się głównie z młodych ludzi, Orląt, z których wielu pochodziło z Przemyśla.

Zobacz także: Przemyśl: Dzisiaj Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich

Fot. Eryk Trojanowski, FB

Fot. facebook, Jerzy Giec.

Nowiny24.pl / RIRM / PAP/ Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply