Już w najbliższą sobotę w Przemyślu odbędzie się marsz ku czci powstańców lwowskich, którzy w listopadzie 1918 roku podjęli walkę z Ukraińcami okupującymi Lwów, a także bojowników o polskość Przemyśla.

Marsz dla uczczenia walczących o odzyskanie Lwowa i w obronie Przemyśla w czasie odbudowy państwa polskiego ma już w tym drugim mieście kilkuletnią tradycję. Corocznie marsz upamiętniający kresowych bojowników urządza w Przemyślu miejscowa Młodzież Wszechpolska. Podobnie będzie w tym roku. Już w najbliższą sobotę  – 15 grudnia przez miasto przejdzie „Marsz Orląt Lwowskich i Przemyskich”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Marsz poprzedzi uroczysta msza św. sprawowana w intencji Orląt, w kościele oo. Franciszkanów przez ks. abp. Józefa Michalika o godz. 15:00. Sam Marsz rozpocznie się około godz. 16:30 z Placu Niepodległości. Jego celem będzie Plac Orląt Przemyskich gdzie znajduje się pomnik poświęcony uczestnikom walk w tym mieście do jakich doszło w listopadzie 1918 roku. Pod pomnikiem odbędą się przemówienia.

Można spodziewać się, że głos zabierze prezes podkarpackiego okręgu Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kowalski. Według naszych informacji organizatorzy chcą skrytykować sytuację w której w organizację obchodów wyjątkowej, setnej rocznicy walk o polskość Przemyśla i Lwowa nie zaangażowały się instytucje publiczne. Inicjatywy takiej nie przejawiły władze państwowe, a sejmik województwa podkarpackiego zdobył się jedynie na zdawkową uchwałę. Wszystko w kontekście agresywnej polityki historycznej Ukrainy manipulującej opisem historii.

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Może dla władz państwowych,samorządowych i tych co polskość konstytucyjnie reprezentują Orlęta Przemyskie,podobnie jak Orlęta Lwowskie, to wstydliwa wielka polityczna niewygoda? Czyżby te państwowe „orły patriotyczne” Przemyśl banderowcom odpuściły?Czyżby mimo przysięg na wierność,konstytucja RP ich nie dotyczy? Tylko tak z zaniepokojenia pytam.