Już w najbliższą sobotę w Przemyślu odbędzie się marsz ku czci powstańców lwowskich, którzy w listopadzie 1918 roku podjęli walkę z Ukraińcami okupującymi Lwów, a także bojowników o polskość Przemyśla.

Marsz dla uczczenia walczących o odzyskanie Lwowa i w obronie Przemyśla w czasie odbudowy państwa polskiego ma już w tym drugim mieście kilkuletnią tradycję. Corocznie marsz upamiętniający kresowych bojowników urządza w Przemyślu miejscowa Młodzież Wszechpolska. Podobnie będzie w tym roku. Już w najbliższą sobotę  – 15 grudnia przez miasto przejdzie „Marsz Orląt Lwowskich i Przemyskich”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Marsz poprzedzi uroczysta msza św. sprawowana w intencji Orląt, w kościele oo. Franciszkanów przez ks. abp. Józefa Michalika o godz. 15:00. Sam Marsz rozpocznie się około godz. 16:30 z Placu Niepodległości. Jego celem będzie Plac Orląt Przemyskich gdzie znajduje się pomnik poświęcony uczestnikom walk w tym mieście do jakich doszło w listopadzie 1918 roku. Pod pomnikiem odbędą się przemówienia.

Można spodziewać się, że głos zabierze prezes podkarpackiego okręgu Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kowalski. Według naszych informacji organizatorzy chcą skrytykować sytuację w której w organizację obchodów wyjątkowej, setnej rocznicy walk o polskość Przemyśla i Lwowa nie zaangażowały się instytucje publiczne. Inicjatywy takiej nie przejawiły władze państwowe, a sejmik województwa podkarpackiego zdobył się jedynie na zdawkową uchwałę. Wszystko w kontekście agresywnej polityki historycznej Ukrainy manipulującej opisem historii.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Może dla władz państwowych,samorządowych i tych co polskość konstytucyjnie reprezentują Orlęta Przemyskie,podobnie jak Orlęta Lwowskie, to wstydliwa wielka polityczna niewygoda? Czyżby te państwowe „orły patriotyczne” Przemyśl banderowcom odpuściły?Czyżby mimo przysięg na wierność,konstytucja RP ich nie dotyczy? Tylko tak z zaniepokojenia pytam.