Przemyśl: Dzisiaj Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich

Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich zorganizowano z okazji 99. rocznicy bitwy pod Niżankowicami pomiędzy Polakami a Ukraińcami.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 15.30 od mszy św. w przemyskiej archikatedrze. Następnie, od godz. 16.30 do 17.30, miał miejsce marsz ulicami Przemyśla pod pomnik Orląt Przemyskich, gdzie miały miejsce dalsze obchody upamiętnienia walk polsko-ukraińskich sprzed 99 lat.

Na przemyskim placu Orląt odśpiewano hymn narodowy Polski, a doktor Grzegorz Szopa, historyk z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, przeprowadził prelekcję na temat walk o Przemyśl i bitwy pod Niżankowicami w 1918 r. Historyk przybliżył także sylwetki przemyskich Orląt. Pod pomnikiem złożone zostały kwiaty i znicze.

CZYTAJ TAKŻE: Na Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich doszło do prowokacji?

Dalsza część uroczystości odbędzie się na dworcu głównym PKP przy Pl. Legionów, gdzie o 18:30 rozpocznie się koncert słowno-muzyczny.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Honorowy patronat nad uroczystościami objęli poseł Kukiz’15 Wojciech Bakun oraz prezydent Przemyśla Robert Choma.

Po zeszłorocznym Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich do internetu trafiło nagranie pochodu na którym słuchać okrzyk „Śmierć Ukraińcom”. Marsz odbywał się pod patronatem prezydenta miasta Przemyśla oraz IPN w Rzeszowie. Podczas marszu nie doszło do innych incydentów. Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca zażądał od władz Polski przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie. 

Pod koniec listopada Sąd Okręgowy w Przemyślu uniewinnił Adriana N., oskarżonego o kierowanie gróźb oraz nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Adrian N. miał krzyczeć „śmierć Ukraińcom” podczas Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich 10 grudnia 2016 r. przed ukraińskim Domem Narodowym w Przemyślu.

Kresy.pl / twitter.com / nowiny24.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz