Przemyśl: Dzisiaj Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich

Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich zorganizowano z okazji 99. rocznicy bitwy pod Niżankowicami pomiędzy Polakami a Ukraińcami.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 15.30 od mszy św. w przemyskiej archikatedrze. Następnie, od godz. 16.30 do 17.30, miał miejsce marsz ulicami Przemyśla pod pomnik Orląt Przemyskich, gdzie miały miejsce dalsze obchody upamiętnienia walk polsko-ukraińskich sprzed 99 lat.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Na przemyskim placu Orląt odśpiewano hymn narodowy Polski, a doktor Grzegorz Szopa, historyk z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, przeprowadził prelekcję na temat walk o Przemyśl i bitwy pod Niżankowicami w 1918 r. Historyk przybliżył także sylwetki przemyskich Orląt. Pod pomnikiem złożone zostały kwiaty i znicze.

CZYTAJ TAKŻE: Na Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich doszło do prowokacji?

Dalsza część uroczystości odbędzie się na dworcu głównym PKP przy Pl. Legionów, gdzie o 18:30 rozpocznie się koncert słowno-muzyczny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Honorowy patronat nad uroczystościami objęli poseł Kukiz’15 Wojciech Bakun oraz prezydent Przemyśla Robert Choma.

Po zeszłorocznym Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich do internetu trafiło nagranie pochodu na którym słuchać okrzyk „Śmierć Ukraińcom”. Marsz odbywał się pod patronatem prezydenta miasta Przemyśla oraz IPN w Rzeszowie. Podczas marszu nie doszło do innych incydentów. Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca zażądał od władz Polski przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie. 

Pod koniec listopada Sąd Okręgowy w Przemyślu uniewinnił Adriana N., oskarżonego o kierowanie gróźb oraz nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Adrian N. miał krzyczeć „śmierć Ukraińcom” podczas Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich 10 grudnia 2016 r. przed ukraińskim Domem Narodowym w Przemyślu.

Kresy.pl / twitter.com / nowiny24.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz