Według projektu MON od stycznie 2019 r. żołnierze będą musieli przejść bardziej wymagające testy sprawnościowe. Pomysł regulacji jest uzgadniany.

Ministerstwo Obrony nie jest usatysfakcjonowane z aktualnie obowiązujących norm, które wprowadzono w 2010 r. W uzasadnieniu projektu zmian stwierdzono, że: Systemowe rozwiązania mają służyć właściwej ocenie sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych, jak również ukierunkować działania na utrzymanie ich sprawności na poziomie zapewniającym wykonywanie zadań służbowych w kraju i zagranicą. Zmiany zostały zapoczątkowane po zbadaniu wyników testów z 2015  r. Ważne były również ustalenia dokonane podczas konferencji “Sprawność fizyczna żołnierzy w warunkach potrzeb  środowiska  działania Sił Zbrojnych RP w XXI wieku”

Jedną z głównych zmian będzie większe ujednolicenie wymogów stawianych kobietom i mężczyznom. Do tej pory kobiety musiały przebiec w czasie testu 1000 m. Zgodnie z projektem dystans ten wzrośnie do 3000 m., czyli odległości, na jaką biegają panowie. Wzięto jednak pod uwagę różnice w budowie ciała obu płci oraz genetyczne możliwości w ćwiczeniach siłowych. Punktem odniesienia są również wyniki sportowe uzyskiwane przez sportowców. Na tej podstawie obliczono różne standardy dla mężczyzn i kobiet. Zwiększono wymagania wobec zdolności motorycznej żołnierzy.

Osoby służące w wojsku podzielono na 5 grup, Każda z nich otrzyma inne wymagania. Najtrudniej będą mieli żołnierze z jednostek bojowych, szturmowych, desantowych i specjalnych. MON stawia również wysoko poprzeczkę dla kadry dowódczej. Dużą zmianą jest przywrócenie do łask torów z przeszkodami tzw. OSF( ośrodek sprawności fizycznej) Żołnierze do 30 r. życia będą musieli przejść test właśnie na takim torze. Niestety w wielu jednostkach z powodu braku funduszy OSFy zostały zlikwidowane lub ze względów bezpieczeństwa nie nadają się do użytku. MON zakłada, że zmiany pozwolą na skuteczniejsza kontrolę wojskowych. W poprzednich latach wielu osób uchylało się od przystąpienia do testu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Macierewicz: do 2022 roku Wojsko Polskie będzie liczyć 200 tys. żołnierzy

GP.pl/portal-mundurowy.pl/Kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply