PKP Intercity wznowią połączenie z Litwą, co sprawi, że podróżny dojedzie z Krakowa i Warszawy do Wilna z jedną przesiadką.

Informację o wznowieniu pociągu trasy „Hańcza” podał w poniedziałek portal Rynek-kolejowy.pl. Przytoczył on wypowiedź rzecznika Ministerstwa Infrastruktury Szymona Huptysia. „Trasa pociągu PKP Intercity „Hańcza” zostanie wydłużona do stacji Mockava (Maćkowo)” – powiedział urzędnik. To pierwsze stacja już na terytorium Litwy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

950 PLN    (4.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W tej miejscowości podróżujący z Krakowa i Warszawy będą mogli przesiąść się na skład obsługiwany przez Koleje Litewskie przystosowany do poruszania się po torach o szerszym rozstawie. „Hańcza” ma pojawić się w nowym, grudniowym rozkładzie jazdy PKP Intercity.

W ten sposób państwowa spółka odtworzyła połączenie kolejowe z Litwą istniejące przed laty. Wtedy jednak pociągi z Polski dojeżdżały nieco bardziej w głąb jej terytorium, bo do Szostakowa. Tyle, że wówczas można było z tej stacji dojechać tylko do Kowna, a nie do samego Wilna.

PKP Intercity chce jednak wydłużyć swoje połączenie. O ile Koleje Litewskie będą w stanie zapewnić lokomotywę spalinową na granicy, wtedy skład dojeżdżać będzie aż do Kowna i na pociąg do Wilna będzie można przesiąść się w przedwojennej stolicy Litwy.

Jak przypomina Rynek-kolejowy.pl obecnie jedyny pociąg jakim można wjechać z Polski na Litwę i z powrotem to ten relacji Białystok-Kowno, który funkcjonuje dzięki wkładowi finansowemu Województwa Podlaskiego. Podróżni z Warszawy muszą korzystać z rejsowych autobusów.

Czytaj także: Kolej dużych prędkości ma połączyć Polskę z Ukrainą

rynek-kolejowy.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz