Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę, że syn Jaira Bolsonaro zapewnił go, że Brazylia pójdzie śladami Stanów Zjednoczonych i w przyszłym roku przeniesie swoją ambasadę do Jerozolimy.

Taką zmianę sygnalizował sam prezydent Brazylii, jednak wycofał się później z tej deklaracji w obawie przed pogorszeniem stosunków handlowych z krajami arabskimi. Mimo to Brazylia otworzyła w tym roku misję gospodarczą w Jerozolimie.

Syn Bolsonaro, Eduardo, przy otwieraniu placówki powiedział, że jego ojciec podczas rozmowy z nim miał się „zobowiązać do przeniesienia ambasady do Jerozolimy”. Dzisiaj natomiast Benjamin Netanjahu ujawnił, że rozmawiał z Eduardo Bolsonaro, który powiedział wprost o „przeniesieniu ambasady Brazylii do Jerozolimy w 2020 r.”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Donald Trump zdecydował o przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy 6 grudnia 2017Krok ten wywołał zdecydowaną krytykę wielu państw, a także uchwalenie krytycznej uchwały przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Spowodował też burzliwe wystąpienia Palestyńczyków na terytoriach okupowanych. Mimo tego, placówka została otwarta 14 maja 2018 r.

W świetle prawa międzynarodowego Jerozolima nie jest stolicą ani częścią Izraela. Rezolucje ONZ stanowią bowiem o konieczności powołania w Palestynie dwóch państw – żydowskiego i palestyńskiego i nie uznają całej Jerozolimy za przynależną Izraelowi. Władze Izraela uważają Jerozolimę za odwieczną i niepodzielną stolicę, a Palestyńczycy chcą, by we wschodniej części miasta powstała stolica ich niepodległego państwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz