Sejm Łotwy przegłosował w środę wprowadzenie tak zwanej “służby obrony państwa” czyli przywrócenie poboru do obowiązkowej służby wojskowej.

Za przywróceniem powszechnego poboru do wojskowa zagłosowało 68 deputowanych łotewskiego parlamentu. Przeciw było 11, jak poinformował nadawca publiczny LSM. Przyjęta ustawa zakłada 11-miesięczny okres trwania obowiązkowej służby wojskowej. Podlegać mu będą mężczyźni po ukończeniu 18 lat. Będą mogli zostać powołani przed skończeniem 19 lat. W przypadku kontynuowania nauki szkolnej pobór będzie mógł zostać przeprowadzony w ciągu roku od jej ukończenia. Po upłynięciu tego terminu będą usuwani z listy poborowych.

W roku bieżącym przeprowadzony zostanie pobór dobrowolny. Natomiast od 1 stycznia roku przyszłego będzie on obligatoryjny. Na razie nie będzie dotyczył Łotyszy zameldowanych w innych państwach, co ma znaczenie w państwie o szczególnie wysokiej proporcji emigracji zarobkowej. Od 2027 r. także i oni będą musieli stawiać się do poboru.

Nie wszyscy z danego rocznika będą wcielani do sił zbrojnych. Poborowi będą losowani, tak jak dzieje się to w tej chwili na Litwie.

Będą z niego wyłączone osoby niezdolne do niej z powodów zdrowotnych, jedyni żywiciele rodziny bądź opiekunowie osób niesamodzielnych życiowo, rodzice lub opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością, osoby posiadające obywatelstwo innego kraju, jeśli odbyły już służbę w tym państwie, ci którzy służyli zawodowo w wojsku nie mniej niż 11 miesięcy, funkcjonariusze służb podlegających Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, osoby skazane za ciężkie przestępstwa.

Służba ochotnicza będzie dostępna dla osób w wieku 18-27 lat, zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.

Dostępna będzie służba zastępcza o niemilitarnym charakterze.

Poborowi będą otrzymywać 300 euro miesięcznie. Ich dzieci będą mogły ubiegać się o miejsca w państwowych przedszkoli na preferencyjnych warunkach.

Czytaj także: Rosja powoła do wojska blisko 150 tys. poborowych. Putin podpisał dekret

eng.lsm.lv/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply