Wilno: ujęto wandala, który zrywał biało-czerwone wstęgi z grobów polskich żołnierzy

W ręce policjantów w Wilnie trafił wandal, który w czwartek zrywał biało-czerwone wstęgi z grobów polskich żołnierzy na Cmentarzu na Rossie.

Jak podał portal L24.lt powołując się na litewską policję, do zatrzymania wandala doszło w czwartek około godziny 22:30 na cmentarzu na Nowej Rossie. Okazał się nim 65-letni mężczyzna, który zdejmował biało-czerwone wstążki z grobów polskich żołnierzy a także zrzucił z nagrobka wazon z kwiatami.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według Wilnoteki w ujęciu wandala pomógł monitoring. Mężczyznę zabrano na komisariat, gdzie został przesłuchany. Po zakończeniu czynności 65-latka zwolniono do domu.

Wszczęto postępowanie przygotowawcze o naruszenie porządku publicznego. Grozi za to kara robót publicznych, grzywny, ograniczenia wolności, aresztu lub pozbawienie wolności do 2 lat.

Jak pisaliśmy, w tym miesiącu na Cmentarzu na Rossie dwukrotnie zrywano wstęgi w polskich barwach narodowych z nagrobków. Wówczas nie doszło do ujęcia sprawców. Do podobnych incydentów doszło także w 2018 roku.

Na Nowej Rossie znajdują się mogiły polskich i litewskich żołnierzy, którzy polegli w trakcie walk o Wilno w latach 1919–1920. Ta część cmentarza nazywana jest Cmentarzem Wojskowym Polsko-Litewskim, a walki te określa się mianem bratobójczych. Spoczywają tam również m.in. żołnierze Samoobrony Wileńskiej, którzy bronili Wilna przed bolszewikami. W centralnym punkcie kwatery żołnierzy polskich znajduje się kolumna z napisem „Wilno swoim wybawcom”.

Zgodnie z rozpowszechnioną na Wileńszczyźnie tradycją, na święta narodowe, wojskowe oraz na Dzień Zaduszny krzyże i pomniki na polskich cmentarzach wojskowych opasywane są biało-czerwonymi wstęgami. Zajmuje się tym młodzież z polskich szkół i harcerze.

CZYTAJ TAKŻE: Wilno: tysiąc chryzantem na Rossie. Wielka akcja organizacji patriotycznych z Polski i Polaków z Litwy [+FOTO/+VIDEO]

Kresy.pl / L24.lt / wilnoteka.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz