Wilno: z grobów polskich żołnierzy na Nowej Rossie znów usunięto biało-czerwone wstęgi

Z nagrobków polskich żołnierzy na Nowej Rossie w Wilnie zniknęły wstążki w polskich barwach narodowych. Podobna sytuacja miała miejsce przed tygodniem, a wcześniej m.in. w 2018 roku.

We wtorek Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą poinformował, że z nagrobków na Nowej Rossie zniknęły wstążki w polskich barwach narodowych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5637.39 PLN    (25.62%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Znowu zostały zdjęte wstążki narodowe z polskich nagrobków na Nowej Rossie. O tym 17 listopada 2020 r. poinformował Marian Sokalski, prezes Komitetu Opieki nad Grobami Wojennymi. Późnym wieczorem, 16 listopada, członkini SKOnSR Alina Ewelina Kieżun też zauważyła akt wandalizmu taktycznego i zawiadomiła organizację non-profit” – poinformował we wtorek na Facebooku Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.

 

Informacje na ten temat przekazał też Marian Sokalski, prezes Komitetu Opieki nad Grobami Wojennymi. Zaznaczył przy tym, że „na litewskich nagrobkach wstążki zostały”.

Sokalski poinformował też, że zwrócono się do Administracji samorządu miasta Wilno, zarządcy monitoringu, oraz 2 Komisariatu Policji m. Wilno. „Liczymy na szybką odpowiedź i wyjaśnienie sprawy” – podkreślił.

Zgodnie z rozpowszechnioną na Wileńszczyźnie tradycją, na święta narodowe, wojskowe oraz na dzień zaduszny krzyże i pomniki na polskich cmentarzach wojskowych opasywane są biało-czerwonymi wstęgami. Zajmuje się tym młodzież z polskich szkół i harcerze.

Dodajmy, że przed tygodniem z nagrobków polskich żołnierzy pochowanych na specjalnej kwaterze na Rossie zniknęły opasujące je biało-czerwone szarfy, zawieszone przed Dniem Wszystkich Świętych. Zdaniem świadków, zostały one usunięte celowo. Przypomnijmy, że już wcześniej dochodziło do podobnych incydentów.

W 2018 roku, jak informowaliśmy, przy okazji Dnia Wszystkich Świętych na Nowej Rossie doszło do przykrych incydentów. Z kwatery wojskowej zginęły biało-czerwone szarfy, opasujące nagrobki polskich żołnierzy. Zdaniem świadków wstążki nie mogły spaść przypadkowo i zostały usunięte celowo. Biało -czerwone szarfy założyły z powrotem polskie harcerki, ale kolejnego dnia ponownie ktoś je usunął.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponadto, w poniedziałek wczesnym rankiem doszło do incydentu, gdy samochód wjechał na cmentarz na Nowej Rossie. Uszkodzone zostały nagrobki polskich żołnierzy w kwaterze wojskowej z lat 1919-1920, odnowione w czerwcu br. przez Fundację „Wolność i Demokracja” w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Rok temu miała miejsce podobna sytuacja. Wówczas w ogrodzenie cmentarza na Nowej Rossie uderzył rozpędzony samochód, taranując je i niszcząc kilka nagrobków polskich żołnierzy. Wcześniej część nagrobków została odnowiona.

Na Nowej Rossie znajdują się mogiły polskich i litewskich żołnierzy, którzy polegli w trakcie walk o Wilno w latach 1919–1920. Ta część cmentarza nazywana jest Cmentarzem Wojskowym Polsko-Litewskim, a walki te określa się mianem bratobójczych. Spoczywają tam również m.in. żołnierze Samoobrony Wileńskiej, którzy bronili Wilna przed bolszewikami. W centralnym punkcie kwatery żołnierzy polskich znajduje się kolumna z napisem „Wilno swoim wybawcom”.

Mimo licznych zabiegów Polaków i strony polskiej, litewskie władze nie zgadzają się na przywrócenie orła na kolumnie „Wilno swoim wybawcom”. Wieńczył on kolumnę stojącą pomiędzy polską a litewską kwaterą do 1939 roku.

Zobacz: Wilno: tysiąc chryzantem na Rossie. Wielka akcja organizacji patriotycznych z Polski i Polaków z Litwy [+FOTO/+VIDEO]

L24.lt / ZW.lt / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz