Litwa musi zapłacić odszkodowanie więźniowi ośrodka tortur CIA

Litwa będzie musiała zapłacić odszkodowanie obywatelowi Arabii Saudyjskiej, który trafił do ośrodka przesłuchań, jaki amerykańska CIA ulokowała na terytorium tego europejskiego państwa.

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał we wtorek 100 tys. euro odszkodowania obywatelowi Arabii Saudyjskiej Mustafie al-Hawsawiemu za przetrzymywanie go dwie dekady temu w podejrzanym tajnym ośrodku na Litwie prowadzonym przez Centralną Agencję Wywiadowczą USA (CIA), jak podał litewski nadawca publiczny LRT.

„Sąd stwierdził, że pan al-Hawsawi podlegał jurysdykcji Litwy i że kraj ten był odpowiedzialny za naruszenia jego praw wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka” – napisano w komunikacie prasowym, przytoczonym przez LRT.

Al-Hawsawi został zatrzymany w Pakistanie w 2003 r. Stany Zjednoczone utrzymują, że mógł być zamieszany w ataki z 11 września. Do tej pory przebywa bez wyroku w ośrodku odosobnienia Guantanamo.

Trybunał uznał, że chociaż mężczyzna prawdopodobnie nie był poddany najsurowszym technikom przesłuchania, podczas przetrzymywania go na Litwie w latach 2005–2006 zawiązywano mu oczy lub zakładano mu torbę na głowę, był umieszczany w izolatce ze stale skrępowanymi nogami i poddawany działaniu hałasu i światła.

„Władze litewskie powinny były wiedzieć, że CIA potraktuje go w ten sposób w tajnym więzieniu na ich terytorium, biorąc pod uwagę powszechnie dostępne wówczas informacje na temat tortur, złego traktowania i znęcania się nad podejrzanymi o terroryzm w amerykańskich więzieniach” – ocenił Trybunał.

Trybunał uznał więc, że Litwa, gdzie przetrzymywany był al-Hawsawi, naruszyła goszcząc ośrodek CIA różne artykuły Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, takie jak zakaz tortur, prawo do sprawiedliwego procesu oraz prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa.

W raporcie Senatu USA z 2014 r. wspomniano o „Site Violet”, które działało w latach 2005–2006. Choć w zredagowanym raporcie nie umiejscowiono więzienia na Litwie, organizacje praw człowieka uważają, że „Site Violet” działał w Antowilu pod Wilnem, w ośrodku szkoleniowym litewskiej specsłużby – Departamentu Bezpieczeństwa Państwa (VSD).

Ministerstwo Sprawiedliwości Litwy przekazało już, że podporządkuje się wyrokowi ETPCz.

Podobny ośrodek tortur działał także w Polsce, w Starych Kiejkutach. W 2015 r. Polska przegrała przed ERPCz proces po skardze dwóch przetrzymywanych w tym ośrodku osób – Palestyńczyka Abu Zubajdy i Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nasziriego. W efekcie Polska musiała wypłacić pierwszemu z nich 130 tys. euro, a drugiemu 100 tys.

lrt.lt/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply