Ingrida Šimonytė została premierem Litwy

Litewski Sejm zatwierdził kandydaturę Ingridy Šimonytė na stanowisko premiera Litwy – informuje portal Delfi.

We wtorek w głosowaniu za kandydaturą przedstawicielki konserwatystów zagłosowało 62 posłów, 10 było przeciw, a 41 wstrzymało się od głosu.

Za kandydaturą Šimonytė zagłosowali określani mianem konserwatystów parlamentarzyści Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów, Partii Wolności oraz pięciu posłów tzw. grupy mieszanej (nie było wśród nich reprezentantów Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin).

Kandydaturę Šimonytė na wysunęła koalicja, którą utworzyły trzy partie: Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, Partia Wolności i Ruch Liberalny. Liberałowie nie mieli jednak możliwości zagłosowania za kandydaturą Šimonytė, ponieważ wszyscy parlamentarzyści tej partii znajdują się w izolacji lub na kwarantannie z powodu COVID-19, a litewski Sejm nie zgodził się na głosowanie zdalne. W związku z tym, jak pisał portal Delfi, kandydatura Šimonytė „wisiała na włosku”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, konserwatyści mają otrzymać 9 tek ministerialnych, Partia Wolności trzy, a Litewski Ruch Liberałów dwie. Związek Ojczyzny ma objąć resorty: obrony, spraw wewnętrznych, zdrowia, spraw zagranicznych, opieki socjalnej, finansów oraz oświaty. Partia Wolności ma otrzymać teki ministrów sprawiedliwości, komunikacji i gospodarki, a Litewski Ruch Liberałów – ochrony środowiska i kultury. Kandydatką na ministra sprawiedliwości jest Polka Ewelina Dobrowolska.

Jak podaje portal L24.lt, zgodnie z konstytucją Republiki Litewskiej premiera powołuje i odwołuje prezydent za zgodą Sejmu. Premier nie później niż w ciągu 15 dni od powołania przedstawia Sejmowi utworzony przez siebie i zatwierdzony przez prezydenta rząd oraz przedstawia jego program do rozpatrzenia. Rząd jest upoważniony do działania, gdy Sejm większością głosów obecnych na posiedzeniu posłów zatwierdzi jego program.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ingrida Šimonyte w latach 2009-2012 była ministrem finansów w rządzie Andriusa Kubiliusa. Pracowała też w zarządzie Banku Litwy i przewodniczyła parlamentarnej komisji ds. audytu. W poprzedniej kadencji parlamentu należała do frakcji konserwatystów, ale nie należała do tej partii. W ubiegłym roku kandydowała na prezydenta Litwy, ale w drugiej turze uległa obecnemu prezydentowi Gitanasowi Nausėdzie.

Šimonyte urodziła się w 1974 roku w Wilnie, z wykształcenia jest ekonomistką. Zna języki angielski, polski, rosyjski i szwedzki, a jako swoje hobby wymienia czytanie książek.

Kresy.pl / Delfi / L24

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz