Litewski Sejm zatwierdził kandydaturę Ingridy Šimonytė na stanowisko premiera Litwy – informuje portal Delfi.
We wtorek w głosowaniu za kandydaturą przedstawicielki konserwatystów zagłosowało 62 posłów, 10 było przeciw, a 41 wstrzymało się od głosu.
Za kandydaturą Šimonytė zagłosowali określani mianem konserwatystów parlamentarzyści Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów, Partii Wolności oraz pięciu posłów tzw. grupy mieszanej (nie było wśród nich reprezentantów Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin).
Kandydaturę Šimonytė na wysunęła koalicja, którą utworzyły trzy partie: Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, Partia Wolności i Ruch Liberalny. Liberałowie nie mieli jednak możliwości zagłosowania za kandydaturą Šimonytė, ponieważ wszyscy parlamentarzyści tej partii znajdują się w izolacji lub na kwarantannie z powodu COVID-19, a litewski Sejm nie zgodził się na głosowanie zdalne. W związku z tym, jak pisał portal Delfi, kandydatura Šimonytė “wisiała na włosku”.
Jak pisaliśmy, konserwatyści mają otrzymać 9 tek ministerialnych, Partia Wolności trzy, a Litewski Ruch Liberałów dwie. Związek Ojczyzny ma objąć resorty: obrony, spraw wewnętrznych, zdrowia, spraw zagranicznych, opieki socjalnej, finansów oraz oświaty. Partia Wolności ma otrzymać teki ministrów sprawiedliwości, komunikacji i gospodarki, a Litewski Ruch Liberałów – ochrony środowiska i kultury. Kandydatką na ministra sprawiedliwości jest Polka Ewelina Dobrowolska.
Jak podaje portal L24.lt, zgodnie z konstytucją Republiki Litewskiej premiera powołuje i odwołuje prezydent za zgodą Sejmu. Premier nie później niż w ciągu 15 dni od powołania przedstawia Sejmowi utworzony przez siebie i zatwierdzony przez prezydenta rząd oraz przedstawia jego program do rozpatrzenia. Rząd jest upoważniony do działania, gdy Sejm większością głosów obecnych na posiedzeniu posłów zatwierdzi jego program.
Ingrida Šimonyte w latach 2009-2012 była ministrem finansów w rządzie Andriusa Kubiliusa. Pracowała też w zarządzie Banku Litwy i przewodniczyła parlamentarnej komisji ds. audytu. W poprzedniej kadencji parlamentu należała do frakcji konserwatystów, ale nie należała do tej partii. W ubiegłym roku kandydowała na prezydenta Litwy, ale w drugiej turze uległa obecnemu prezydentowi Gitanasowi Nausėdzie.
Šimonyte urodziła się w 1974 roku w Wilnie, z wykształcenia jest ekonomistką. Zna języki angielski, polski, rosyjski i szwedzki, a jako swoje hobby wymienia czytanie książek.
Słabo to widzę.