Ustawa reformująca Sąd Najwyższy autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy nie spełnia oczekiwań Komisji Europejskiej – twierdzi jej wiceprzewodnicząca Vera Jourova. Urzędniczka zagroziła dalszym wstrzymywaniem wypłat z Funduszu Odbudowy.

Jak podał w czwartek portal Interia, wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova została zapytana w Parlamencie Europejskim przez europosła Zielonych Daniela Freunda, czy ostatnia ustawa o zmianach w Sądzie Najwyższym autorstwa Andrzeja Dudy “spełnia kamienie milowe”, czyli warunki, od spełnienia których KE uzależniła wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. Odpowiedź urzędniczki była negatywna.

“Nie, nie spełnia” – odpowiedziała Vera Jourova. Wiceszefowa KE dodawała, że “Polska będzie musiała pochylić się nad tymi warunkami”. Zagroziła, że jeśli Polska nie dokona zmian w sądownictwie “korespondujących z kamieniami milowymi”, wypłaty pieniędzy z KPO nie będzie.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta została uchwalona przez Sejm pod koniec maja br. Nowelizacja miała być wypełnieniem żądań Komisji Europejskiej dotyczących „praworządności”. Kilka dni później KE przestała blokować polski Krajowy Plan Odbudowy, ale zagroziła dalszą blokadą wypłat środków finansowych, jeśli PiS nie dokończy wycofywania się ze zmian w sądownictwie.

Warunki, od których uzależniono wypłatę środków, nazwano “kamieniami milowymi”. Wkrótce okazało się, że “kamieni milowych” jest ponad 100 i dotyczą one nie tylko sądownictwa. W ich ramach rząd RP zobowiązał się do wprowadzenia m.in. nowych podatków dla nabywców i posiadaczy samochodów z silnikami spalinowymi, opłat za nowe autostrady i drogi ekspresowe czy podniesienia efektywnego wieku emerytalnego.

Kresy.pl / Interia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply