Komisja Europejska przestała blokować polski Krajowy Plan Odbudowy, ale zagroziła dalszą blokadą wypłat środków finansowych, jeśli PiS nie dokończy wycofywania się ze zmian w sądownictwie.

Komisja Europejska zatwierdziła w środę polski Krajowy Plan Odbudowy przewidujący miliardy euro na naprawę polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa – podała w środę agencja Reutera. Pieniądze jednak nie popłyną, dopóki Polska nie dokończy wycofywania się ze zmian w sądownictwie kwestionowanych przez Brukselę.

„Komisja Europejska wydała dziś pozytywną ocenę polskiego planu naprawy i odbudowy” – stwierdziła KE w oświadczeniu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pojedzie w czwartek do Warszawy, by ogłosić umowę, na mocy której Polska ma uzyskać w ciągu kilku lat 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro tanich kredytów.

Jednak KE stwierdziła, że ​​plan zawiera “kamienie milowe” związane z ważnymi aspektami niezawisłości sądownictwa, które należy wprowadzić, aby KPO zadziałał.

„Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte, zanim będzie można dokonać jakichkolwiek wypłat” – napisano w oświadczeniu Komisji.

Komisja Europejska od ubiegłego roku blokowała zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy, a tym samym wypłatę środków finansowych, domagając się od obozu rządzącego w Polsce wycofania reformy Sądu Najwyższego. W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN i tworzy Izbę Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowelizacja ustawy o SN miała być wypełnieniem żądań Komisji Europejskiej dotyczących „praworządności”.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply