Niderlandzki sąd rozpoczął w poniedziałek proces oskarżonych w sprawie zestrzelania samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad Donbasem w lipcu 2014 roku. Trzej obywatele Rosji i jeden obywatel Ukrainy są sądzeni zaocznie – pisze agencja dpa.

Podejrzani to obywatele rosyjscy Igor Girkin (Striełkow), Siergiej Dubiński i Oleg Pułatow oraz obywatel Ukrainy Leonid Charczenko. Śledczy uważają, że odpowiadają oni za sprowadzenie przeciwlotniczego systemu rakietowego Buk z Rosji na obszar konfliktu we wschodniej Ukrainie. Ich zdaniem rakieta wystrzelona z tego systemu zestrzeliła malezyjski boeing, który leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęło wówczas 298 ludzi, w większości Holendrzy.

Jak podaje agencja Interfax, pierwsza rozprawa w sądzie okręgowym w Hadze miała charakter proceduralny. Jeden z sędziów mówił o zasadach, według których odbędzie się proces. Zapewnił, że sąd będzie starał się być obiektywny i jest gotowy zajmować się sprawą tak długo, jak to konieczne. Proces odbywa się zgodnie z niderlandzkim ustawodawstwem.

Żadnego z oskarżonych nie było na sali sądowej – prawdopodobnie wszyscy przebywają w Rosji bądź na terenie separatystycznych republik. Jedynie Pułatow jest reprezentowany w sądzie przez adwokatów, którymi są dwaj Holendrzy. Pułatowowi pomaga też prawniczka z Rosji, lecz według sądu nie ma ona prawa do formalnego reprezentowania Rosjanina.

Na pokładzie Boeinga 777-200ER linii Malaysia Airlines, wykonującego lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur, znajdowało się 298 osób, głównie Holendrów. Samolot został zestrzelony rakietą 17 lipca 2014 roku nad obszarem kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi. Według ustaleń Joint Investigation Team (JIT), międzynarodowego zespołu śledczego złożonego z przedstawicieli Australii, Belgii, Malezji, Holandii i Ukrainy, boeing został trafiony rakietą BUK TELAR, która pochodziła z 53. Przeciwlotniczej Brygady Rakietowej stacjonującej w Kursku w Rosji. Rosyjskie władze nie uznają tych ustaleń twierdząc, że boeing został zestrzelony przez Ukraińców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Szef rządu Malezji nie wierzy, że Rosja zestrzeliła MH17 nad Donbasem

Kresy.pl / dpa / Interfax / Ukraińska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply