Holandia zapowiedziała, że przekaże Ukrainie dwa niszczyciele min klasy Alkmaar oraz pewną liczbę samobieżnych mostów pontonowych M3.

W tym tygodniu holenderska minister obrony Kajsa Ollongren podczas swojej wizyty w Odessie zapowiedziała, że Holandia przekaże Ukrainie dwa niszczyciele min klasy Alkmaar (typu Tripartite). Mają one pomóc w unieszkodliwianiu min i ochronie ukraińskiego wybrzeża.

Jak podaje ukraiński “Militanyj Portal”, Ukraina miałaby otrzymać obie jednostki w 2025 roku. Holandia wspólnie z Belgią przeprowadzi też szkolenia dla ukraińskich marynarzy.

„Rozumiemy znaczenie strategiczne i gospodarcze portów w Odessie w zakresie importu żywności i handlu, a to oczywiście ma związek z resztą świata. Holandia dostarcza dwa niszczyciele min klasy Alkmaar, a my zaczniemy przygotowywać jednostki ukraińskie, aby wiedziały, jak korzystać z tych okrętów” – powiedział Ollongren.

Ponadto, Holandia zapowiedziała, że przekaże Ukrainie samobieżne mosty pontonowe M3. Nie sprecyzowano, o jaką liczę pojazdów specjalistycznych chodzi. Holendrzy wyślę też Ukraińcom radary do wykrywania dronów.

Holenderski resort obrony twierdzi, że jak dotąd Holandia przekazała na Ukrainę pomoc o wartości 1,2 mld euro, m.in. haubice samobieżne, systemy Patriot i czołgi.

Czytaj także: Holandia nie wyśle Ukrainie dzierżawionych od Niemiec Leopardów 2

Jednostki klasy Alkmaar, określane też jako okręty typu Tripartite, zostały opracowane wspólnie przez Belgię, Francję i Holandię w oparciu o francuskie trałowce typu Circé. Łącznie, dla flot tych trzech państw w latach 80. i 90. XX wieku zbudowano 35 okrętów.

W przypadku jednostek holenderskich, początkowo miały one mieć wyporność 520 ton, później zostało to zwiększone do 630 ton. Zrezygnowano też z dział kal. 20 mm, pozostawiając jedynie 3 karabiny maszynowe kal. 12,7 mm. Załoga liczy 36 osób, w tym 4 oficerów. Holenderska marynarka dysponuje 15 jednostkami tego typu.

W 2003 Holendrzy rozpoczęli modernizację swoich niszczycieli min klasy Alkmaar, które wyposażono m.in. z nowoczesną elektronikę.

Na początku lutego br. Holandia, Dania i Niemcy zgodziły się na współpracę w celu  przekazania na Ukrainę czołgów Leopard 1  z magazynów przemysłowych w Niemczech. Chodzi o reeksport 187 wozów, które miałyby dostarczyć ze swoich magazynów niemieckie koncerny Rheinmetall oraz Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FGG). Pierwszy z nich ma zapewnić 88 czołgów, a drugi – 99.

Czytaj również: Holandia dostarczy Ukrainie amunicję do Leopardów 2

mil.in.ua / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply