Premier Malezji Mahathir bin Mohamad nie wierzy, że Rosja zestrzeliła w 2014 roku nad Donbasem malezyjskiego boeinga 777 linii Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie. Polityk uważa, że maszynę mogła strącić ukraińska armia – podała w piątek ukraińska agencja UNIAN powołując się na MalayMail.

Z doniesień MalayMail wynika, że malezyjski rząd chce zobaczyć twarde dowody na to, że Rosja jest odpowiedzialna za zestrzelenie boeinga wykonującego 17. lipca 2014 lot MH17 z Amsterdamu do Malezji. Samolot został zestrzelony nad terenami Ukrainy kontrolowanymi przez separatystów. Premier Mahathir bin Mohamad powiedział, że akceptuje raport holenderskich śledczych, jednak tylko do tego miejsca, gdzie stwierdzono, że samolot został zestrzelony rakietą produkcji rosyjskiej. Według szefa rządu Malezji to nie daje pewności, że rakieta została wystrzelona przez Rosję.

„Oskarżają Rosję, ale gdzie są dowody? Wiemy, że rakieta, która strąciła samolot, jest rosyjskiego typu, ale mogła także zostać wyprodukowana na Ukrainie” – cytuje polityka MalayMail. „Potrzeba mocnych dowodów, by pokazać, że została wystrzelona przez Rosjan; to mogli zrobić rebelianci na Ukrainie, to mógł zrobić ukraiński rząd, ponieważ mają takie same rakiety” – dodawał. Słowa premiera Malezji padły w czwartek na konferencji prasowej.

Mahathir bin Mohamad uznał Rosjan za naród „wojskowy” oraz że powinni byli oni wiedzieć, że MH17 był lotem pasażerskim. „Nie sądzę, by bardzo zdyscyplinowana strona była odpowiedzialna za wystrzelenie rakiety” – mówił malezyjski premier.

Premier podkreślał, że „z jakiegoś powodu” Malezja nie została dopuszczona do badania czarnych skrzynek samolotu. Jego zdaniem jego kraj powinien był być dopuszczony do tych badań, ponieważ samolot był malezyjski i część pasażerów była Malezyjczykami. „Nie wiemy, dlaczego jesteśmy wykluczeni z badań, ale od samego początku widzimy w tym zbyt wiele polityki i że nie chodziło o to, aby dowiedzieć się, jak to się stało, ale wydaje się, że skoncentrowano się na próbach przypisania tego Rosjanom. To nie jest neutralne badanie” – uważa Mahathir bin Mohamad. Premier dodawał, że Malezja zaakceptowałaby raport dotyczący katastrofy, gdyby został sporządzony przez stronę neutralną.

Jak pisze MalayMail, kierowany przez Holendrów zespół śledczych (Joint Investigation Team, JIT) stwierdził, że rakieta BUK TELAR, która zestrzeliła malezyjskiego boeinga, pochodziła z 53. Przeciwlotniczej Brygady Rakietowej stacjonującej w Kursku w Rosji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: MH17 zestrzelony rakietą Buk, Ukraina miała zamknąć przestrzeń powietrzną – holenderski raport nt. katastrofy

Kresy.pl / UNIAN / MalayMail

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    Ten samolot zestrzelili banderowcy. Holenderska komisja kłamie, nie przedstawiła ani jednego dowodu, jedynie ploty z mediów społecznościowych.

    Natomiast Rosja przedstawiła zdjęcia satelitarne, które pokazują banderowskie Buki w tym regionie, chociaż nie było ku temu powodów, ponieważ powstańcy nie posiadali żadnych samolotów.