Międzynarodowy zespół śledczych badających zestrzelenie malezyjskiego boeinga 777 linii Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie w lipcu 2014 roku nad Donbasem zidentyfikował 4 podejrzanych w tej sprawie – podaje agencja dpa. Ich proces, najpewniej zaoczny, ma rozpocząć się w marcu 2020 roku.

Zespół JIT (Joint Investigation Team) składający się z przedstawicieli Australii, Belgii, Malezji, Holandii i Ukrainy przedstawił swoje ustalenia w środę na konferencji prasowej w holenderskim mieście Nieuwegein. Według niego podejrzani to obywatel Ukrainy Leonid Charczenko oraz trzech obywateli Rosji Igor Girkin (Striełkow), Siergiej Dubinski i Oleg Pułatow. Podejrzewa się ich o ściągnięcie wyrzutni przeciwlotniczych Buk z Rosji na obszary kontrolowane przez donbaskich separatystów. Zdaniem zespołu system Buk pochodził z zasobów rosyjskiej armii i został użyty do zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Ze słów jednego z członków zespołu wynika, że do zestrzelenia MH17 doszło przez pomyłkę – zamiarem osób obsługujących wyrzutnię było zestrzelenie samolotu wojskowego.

Podejrzani zostali umieszczeni na międzynarodowych listach osób poszukiwanych. Ich proces ma rozpocząć się 9. marca 2020 roku.

Jak podaje rosyjska agencja Interfax, według informacji śledczych Girkin, Dubinski i Pułatow znajdują się obecnie na terytorium Rosji a Charczenko na terytorium Ukrainy kontrolowanym przez separatystów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na pokładzie Boeinga 777-200ER linii Malaysia Airlines, wykonującego lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur, znajdowało się 298 osób, głównie Holendrów. Samolot został zestrzelony rakietą 17. lipca 2014 roku nad obszarem kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów, zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi. Według ustaleń JIT boeing został trafiony rakietą BUK TELAR, która pochodziła z 53. Przeciwlotniczej Brygady Rakietowej stacjonującej w Kursku w Rosji. Rosyjskie władze nie uznają tych ustaleń.

CZYTAJ TAKŻE: Szef rządu Malezji nie wierzy, że Rosja zestrzeliła MH17 nad Donbasem

Kresy.pl / dpa / Interfax / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    Bezczelne kłamstwa Holendrów. Oni do dzisiaj nie potrafią przedstawić zdjęcia satelitarnego rzekomo rosyjskiego Buka, a Rosja przedstawiła zdjęcia satelitarne ukraińskich Buków w tym rejonie w czasie, kiedy zestrzelono samolot.

    Po co oni tam umieścili Buki, chociaż powstańcy donbascy nie posiadali samolotów, ani helikopterów?