Według komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia powstanie szczepionki przeciwko chorobie wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 jest możliwe do końca 2020 roku.

Jak podała w niedzielę agencja dpa, komisarz ds. Zdrowia Unii Europejskiej Stella Kyriakides spodziewa się, że szczepionka przeciwko COVID-19 może być dostępna już za kilka miesięcy. „Chociaż przewidywanie jest na tym etapie ryzykowne, mamy kilka dobrych wskaźników, że pierwsza szczepionka może być dostępna pod koniec tego roku lub na początku następnego” – powiedziała Kyriakides w rozmowie z internetowym wydaniem niemieckiej gazety Handelsblatt.

Jej zdaniem szczepionka nie rozwiąże wszystkich problemów za jednym zamachem, ale pozwoli na stopniowy powrót do normalności. Warunkiem, według Kyriakides, jest zaszczepienie „masy krytycznej obywateli, szczególnie tych z grup ryzyka”.

Dpa pisze, że przewidywania naukowców odnośnie tego, kiedy szczepionka może być dostępna, znacznie się różnią. Proces jej opracowywania może zająć lata, może też okazać się, że stworzenie szczepionki jest niemożliwe.

Komisarz UE ds. zdrowia zwróciła uwagę na coraz większą liczbę ognisk zakażeń koronawirusem w różnych państwach UE. Kyriakides zaapelowała do rządów o szybkie lokalizowanie źródeł infekcji za pomocą testów, „śledzenie kontaktów i natychmiastową izolację” osób dotkniętych chorobą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, nad szczepionką przeciw COVID-19 pracują m.in. naukowcy w Instytucie Badań Biologicznych Ministerstwa Obrony Izraela w Ness Ziona. W ostatni czwartek minister obrony Izraela Benny Gantz zapowiedział, że w połowie października laboratorium rozpocznie testowanie swojej szczepionki na ludziach.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz