Skarga Rosji na Ukrainę w ETPCz – zapadło pierwsze postanowienie

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjął skargę międzypaństwową Rosji przeciwko Ukrainie, ale odrzucił jej wniosek o zastosowanie środków tymczasowych.

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił wniosek rosyjskiego rządu o zastosowanie środków tymczasowych w ramach międzypaństwowej skargi Rosji przeciwko Ukrainie – podają ukraińskie i rosyjskie media. Jak podawaliśmy, w czwartek Prokuratura Generalna Rosji poinformowała o złożeniu skargi na Ukrainę w ETPCz.

Ukraiński wiceminister sprawiedliwości, pełnomocnik rządu ds. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Iwan Liszczyna, poinformował portal Europejska Prawda, że ETPCz oficjalnie zawiadomił Ukrainę o międzypaństwowej skardze otrzymanej od Rosji, a także stwierdził, że odrzucił wniosek rosyjskiego rządu o zastosowanie na czas rozpatrywania skargi tzw. „reguły 39”, czyli tymczasowych środków zapobiegawczych, o które prosiła Moskwa.

Według niego Rosjanie wnioskowali o zastosowanie środków tymczasowych m.in. w sprawie dyskryminacji ludności rosyjskojęzycznej, tj. o natychmiastowe zawieszenie przepisów ustaw językowych i oświatowych oraz o zniesienie zakazu nadawania rosyjskim mediom i odblokowanie rosyjskich stron internetowych.

Rosja zwróciła się też o zastosowanie „reguły 39” wobec wniosku o odblokowanie przez Ukrainę dostaw wody na Krym.

ETPCz odrzucił rosyjski wniosek dotyczący zastosowania środków tymczasowych w całości – podaje Europejska Prawda.

TASS podaje, że ETPCz decydując się na niezastosowanie środków tymczasowych stwierdził, że sytuacja „nie wiąże się z ryzykiem nieodwracalnej szkody”.

Skarga Rosji na Ukrainę została zarejestrowana w ETPCz pod numerem 36958/21.

Przypomnijmy, że rosyjski pozew dotyczy wydarzeń, które nastąpiły na Ukrainie po rewolucji na Majdanie w lutym 2014 roku. Rosja zarzuciła Ukrainie prowadzenie ostrzału Donbasu prowadzącego do strat wśród ludności cywilnej i przymusowe przemieszczanie uchodźców z tego regionu. Z dokumentu wynika też, że Moskwa obarczyła Kijów odpowiedzialnością za zestrzelenie Boeinga-777 malezyjskich linii lotniczych podczas lotu MH17 w lipcu 2014 roku. Rosja oczekuje też uznania ukraińskich służb specjalnych za winnych „uprowadzania obywateli Ukrainy i Rosji w Donbasie”. Wskazano też na ataki na opozycyjnych dziennikarzy na Ukrainie i brak skutecznego ścigania tych przestępstw. Podobny zarzut wysunięto w sprawie ataków ukraińskich nacjonalistów na rosyjskie instytucje dyplomatyczne na Ukrainie.

Ukrainie wytknięto w dokumencie także działalność portalu Myrotworec i niewyjaśnienie masakr na kijowskim Majdanie i w Domu Związków Zawodowych w Odessie w 2014 roku. Ponadto rosyjska Prokuratura Generalna oczekuje uznania blokady dostaw wody pitnej na Krym, sankcji wobec rosyjskich firm na Ukrainie, a także restrykcji wobec języka rosyjskiego w tym kraju za naruszenie Europejskiej Konwencji.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua / ukrinform.ua / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply