W Danii zakończyło się referendum w sprawie ewentualnego włączenia we wspólną politykę obrony i bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Jak na razie media podają jedynie wyniki sondażu exit poll przeprowadzonego w czasie środowego referendum. Według przeprowadzonego na zlecenie publicznego nadawcy DR badania, za przystąpieniem do wspólnej polityki obrony i bezpieczeństwa UE opowiedziało się aż 69 proc. głosujących, podał portal telewizji Al Jazeera. Wynik sondażu został opublikowany natychmiast po zamknięciu lokali do głosowania.

Jeśli rzeczywisty wynik będzie taki, jak wskazują na to sondaże, będzie to pierwszy przypadek, w którym wyborcy w Danii zrezygnowali z jednej z czterech duńskich klauzul opt-out z unijnego Traktatu z Maastricht, który w 1993 r. utworzył Unię Europejską na fundamencie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

W 1992 roku Duńczycy odrzucili plany przekształcenia konstrukcji europejskiej w unię poprzez odrzucenie traktatu z Maastricht obawiając się federalizacji Wspólnoty. Na jej szczycie w Edynburgu w tym samym roku europejscy przywódcy uzgodnili tekst z  zapisami, pozwalającymi Duńczykom na ratyfikację zmienionego traktatu z czterema zastrzeżeniami.

Pozwoliły one Duńczykom funkcjonować poza zapisami o wspólnym obywatelstwie UE, o wymiarze sprawiedliwości i sprawach wewnętrznych, poza unią walutową i właśnie polityką obronną, której inni przywódcy próbowali przez następne trzy dekady nadać coraz bardziej wspólnotowy kształt.

„Wiele wskazuje na to, że po 30 latach Duńczycy postanowili pozbyć się wyłączeń w kwestii obrony” – powiedział członkom partii Søren Pape, szef opozycyjnej Partii Konserwatywnej.

„W tej chwili jesteśmy jedynym krajem, który nie może wnieść wkładu i nie wolno nam brać odpowiedzialności za współpracę europejską w tej dziedzinie” – powiedziała jeszcze przed rozpoczęciem referendum premier Mette Frederiksen. „Nawet w sytuacji, gdy na naszym własnym kontynencie trwa wojna” – dodała Frederiksen, która aktywnie agitowała za zaangażowaniem się kraju we wspólną politykę obrony i bezpieczeństwa UE.

Czytaj także: Finlandia i Szwecja złożyły oficjalne wnioski o dołączenie do NATO [+VIDEO]

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply