Sąd Karny w stolicy Macedonii, Skopje ogłosił dziś wyroki wobec 37 Albańczyków, którzy wywołali dwudniową strzelaninę w mieście Kumanowo, w 2015 roku.

9-10 maja 2015 roku doszło do walk między macedońską policją a grupą Armii Wyzwolenia Narodowego w Kumanowie, organizacji tworzonej przez miejscowych Albańczyków. W dwudniowych walkach zginęło wówczas 8 macedońskich policjantów i 10 albańskich bojówkarza.

Sąd Karny w Skopje wydał w czwartek wyrok w sprawie członków albańskiej bojówki, która prowadziła walki w Kumanowie. 7 z 37 oskarżonych otrzymało wyroki dożywocia. Kolejnych 13 otrzymało wyroki 40 lat więzienia, sześciu oskarżonych spędzi w więzieniu 20 lat, jeden 18 lat, dwóch 14 lat, dwóch 13 lat, dwóch 12 lat. Czterech oskarżonych zostało uniewinnionych. Sąd uznał oskarżonych za winnych przeprowadzenia aktu terrorystycznego lub pomocnictwa w jego organizacji.

W czasie posiedzenia sądu, oskarżeni nie wyrazili skruchy. Wprost przeciwnie, zachowywali się głośno i wyzywającą, co spowodowało decyzję sędziego o konieczności wyprowadzenia 14 z nich. Jeden z nich krzyczał: “Nie jesteśmy terrorystami” po czym skandował litery składające się na skrót nazwy zbrojnej organizacji separatystycznej do której należał. Odczytania wyroku wysłuchało w spokoju tylko trzech oskarżonych. Proces trwał od lutego 2016 roku.

Pół miliona Albańczyków stanowi 25,2% mieszkańców Macedonii. W 15 na 80 jednostek samorządowych kraju Albańczycy stanowią większość mieszkańców. W 1997 roku jednocześnie z nasileniem zbrojnej rebelii Albańczyków w Kosowie przeciw władzom Jugosławii, nastąpiła zbrojna eskalacja w zamieszkanej przez Albańczyków północnej części Macedonii. Już po faktycznym odcięciu Kosowa przez atak NATO w 1999 r., region rządzony przez albańskich separatystów stał się rozsadnikiem destabilizacji.

W 2001 w Macedonii doszło do zbrojnej rebelii tak zwanej Armii Wyzwolenia Narodowego, składającej się w większości z członków Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK) walczącej w latach 90 z siłami Jugosławii. Pod naciskiem USA i NATO Macedonia była wówczas zmuszona do wstrzymania ofensywy swojej armii przeciw Albańczykom. Najbardziej wysunięty oddział albański został został 25 czerwca 2001 roku wycofany z okrążenia pod macedońskim Aračinovem w eskorcie żołnierzy amerykańskich. Dowódca jednego z albańskich oddziałów separatystycznych w tej wojnie, Talat Xhaferi został wiosną z, poparciem nowej lewicowo-albańskiej koalicji, przewodniczącym macedońskiego parlamentu.

balkaninsight.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply