Bułgarski parlament po raz kolejny nie wybrał przewodniczącego. Była to już dziewiąta próba jego wyłonienia i odzwierciedla chroniczność kryzysu politycznego w bałkańskim państwie.

Środowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego Bułgarii odznaczyło się długimi debatami o podniesionej temperaturze. Głównymi kandydatami do kierowania jego pracami byli Silwi Kiriłow z partii “Jest taki naród” (ITN) oraz Natalia Kiselowa z Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP). Ten pierwszy, 70-latek, zawiaduje tymczasowo izbą jako najstarszy z jej członków. Jednak i tym razem, już dziewiątym, bułgarscy parlamentarzyści nie byli w stanie wybrać przewodniczącego, jak zrelacjonowała agencja informacyjna Novinite.

Kiselowa otrzymała 88 głosów “za”, 61 “przeciw”, ale aż 89 członków izby wstrzymało się od głosu przy okazji tej kanydatury. Tym samym nie uzbierała ona wymagane większości. W przypadku Kiriłowa przeciwników było więcej – 119, niż zwolenników – 99, 20 wstrzymało się od głosu wobec jego osoby. Powtórne głosowanie nad jego kandydaturą dało wynik: 100 “za”, 119 “przeciw”, 19 wstrzymujących się od głosu.

Wcześniej z jeszcze mniejszym poparciem odpadli Petar Petrow zaproponowany przez nacjonalistyczne Odrodzenie (Wazrażdane) i Atanas Atanasow, który uzyskał poparcie liberalnej koalicji „Kontynuujemy zmiany-Demokratyczna Bułgaria” (PP-DB).

Posiedzenie parlamentu upłynęło pod znakiem starć słownych, a w trakcie obrad doszło do licznych przerw. Brak wyboru przewodniczącego to kolejna porażka bułgarskiego parlamentu, który od wyborów 27 października ma trudności z utworzeniem rządu. Novinite nie potrafiła określić czy uda się to w czwartek, kiedy to Zgromadzenie Narodowe ma po raz kolejny podjąć głosowanie w sprawie obsady stanowiska przewodniczącego.

Kryzys politczny w Bułgarii rozpoczął się, gdy wieloletni premier Bojko Borisow złożył dymisję w lutym 2021 r., po tym, gdy w 2020 roku stał się celem masowych protestów społecznych, a na scenie politycznej pojawiły się nowe siły liberalne, populistyczne, bądź nacjonalistyczne, które zmieniły linie podziałów politycznych w bałkańskim państwie.

O ile partii Borisowa „Obywatelom na rzecz europejskiego wyboru Bułgarii” (GERB) udało się jeszcze wygrać pierwsze wybory w kwietniu, choć minimalnie, bez szans na zebranie parlamentarnej większości, to kolejne, w lipcu, partia Borisowa przegrała. Jednak zwycięska w nich populistyczna partia „Jest taki naród” również nie zdołała stworzyć większości, głównie na skutek mało trafnych posunięć jej lidera, piosenkarza i telewizyjnego celebryty Sławiego Trifonowa, które zraziły potencjalnych partnerów koalicyjnych.

W trzecich wyborach przedterminowych w listopadzie 2021 r. zwyciężyła koalicja liberałów “Kontynuujemy zmiany”, której, dzięki koalicji z BSP i ITN, udało się w grudniu stworzyć rząd pod przewodnictwem Kiryła Petkowa. Ten upadł jednak już w czerwcu po tym, gdy swoje poparcie wycofała ta ostatnia partia. Kolejne próby wyłonienia nowej większości nie powiodły się i prezydent Radew zdecydował się w sierpniu 2022 na rozwiązanie parlamentu. W efekcie zaszła konieczość rozpisania kolejnych przedterminowych wyborów, które odbyły się w październiku 2022 r. Jednak także po nich nie udało się wyłonić w nowym parlamencie większości.

Piąte wybory odbyły się w kwietniu 2023 roku. Ponownie wygrała w nich koalicja GERB-SDS z niewielką przewagą nad liberałami. Porozumienie tego obozu z koalicją liberałów z PP-DB okazało się politycznym przełomem umożliwiającym powołanie w tymże roku regularnego rządu parlamentarnego. Jednak już w kwietniu roku następnego załamał się on wobec niemożności koalicjantów z przymusu porozumienia się co do realizacji uzgodnionej wcześniej rotacji na stanowisku premiera.

Szóste wybory w czerwcu bieżącego roku przyniosły już obozowi GERB wyraźną przewagą na liberałami z PP, którzy odnotowali znaczącą stratę poparcia. Jednak Zgromadzenie Narodowe pozostało rozdrobnione. Kolicji rządzącej znów nie udało się wyłonić. Po wyborach w październiku liczba partii w parlamencie tylko się zwiększyła.

novinite.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply