Za zdradę państwa i udział w działalności terrorystycznej powinno się odbierać obywatelstwo osobom naturalizowanym – uważa estoński minister.

Minister sprawiedliwości Estonii Urmas Reinsalu wysłał w czwartek do komisji spraw prawnych estońskiego parlamentu list z propozycją uzupełnienia projektu ustawy o zapobieganiu zdradzie państwowej, zgodnie z którą osobom naturalizowanym, które dopuściły się zdrady lub udziału w działalności terrorystycznej, można byłoby zabierać obywatelstwo Estonii.

Według Reinsalu w przyszłości należy tłumić jako antypaństwowe utrzywanie związków z obcym państwem, skierowanych przeciw Estonii, mających na celu dokonywanie przestępstw przeciwko państwu, a także działaniom skierowanym przeciwko bezpieczeństwu Estonii.

Zdaniem estońskiego ministra jest jasne, że osoby, które złożyły przysięgę Republice Estońskiej uzyskując obywatelstwo i naruszyły ją, powinny zostać tego obywatelstwa pozbawione. Nie można byłoby zabrać obywatelstwa osobie, która nabyła je poprzez urodzenie.

Jak podała agencja BNS, rząd Estonii przedstawił w parlamencie projekt ustawy rozszerzającej katalog przestępstw przeciwko państwu.

We wtorek sąd w Tallinie zgodził się na aresztowanie Denissa Metsavasa i Pjotra Volina, podejrzanych o zdradę. Metsavas był oficerem estońskiej armii w czasie domniemanego popełnienia tego przestępstwa. Obaj są podejrzani o przekazywanie estońskich tajemnic wojskowych rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu GRU. Metsavas i Volin otrzymali obywatelstwo w drodze naturalizacji w latach 90.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: W Estonii zaczynają się największe od 1991 roku manewry wojskowe

Kresy.pl / BNS / ERR / Baltic Times

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz