Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii przygotowuje propozycje dla Unii Europejskiej zawieszenia wydawania wiz obywatelom Rosji.

Jak podaje estoński portal informacyjny ERR.ee, nowo mianowany minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu powiedział w poniedziałek na antenie kanału ETV, że Unia Europejska powinna zawiesić wydawanie wiz Rosjanom.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Reinsalu nazwał „kuriozalnym” to, że obywatele Federacji Rosyjskiej „podróżują teraz masowo przez zachodnią granicę Rosji – przez Finlandię, Łotwę, Litwę – by latem odwiedzić Luwr, podczas gdy na Ukrainie zabijane są dzieci”. Jego zdaniem jest to „z pewnością moralnie złe”.

Minister zaznaczył, że przy przyznawaniu wiz osobno powinny być brane pod uwagę przypadki humanitarne, takie jak udzielanie ochrony współpracownikom Aleksieja Nawalnego.

Według Reinsalu Estonia powinna też ocenić, czy warto z pewnych względów wycofać już wydane wizy. W marcu, kiedy Estonia ogłosiła czasowe zaprzestanie wydawania Rosjanom wiz turystycznych, wydane przez nią wcześniej wizy Schengen były dalej honorowane.

Według Urmasa Reinsalu, kwestia wiz dla obywateli Rosji była już dyskutowana w Unii Europejskiej w marcu, ale w tym czasie w Rosji obowiązywały ograniczenia spowodowane pandemią i podróże nie były tak masowe jak teraz.

MSZ Estonii chce w najbliższych tygodniach przygotować propozycje dla UE w tej sprawie – dodał estoński minister spraw zagranicznych.

„Już zgłosiłem ten problem ministrom spraw zagranicznych Finlandii i Łotwy i oczywiście będziemy konsultować się z rządami naszego regionu, aby znaleźć szersze poparcie dla tej inicjatywy” – powiedział Reinsalu. „Potrzebujemy, by wszystkie kraje były +za+. Zajmiemy się tą kwestią ponownie, mam nadzieję na to wsparcie. Teraz sytuacja jest inna niż na wiosnę” – dodawał.

CZYTAJ TAKŻE: Czechy nie będą wydawać wiz Rosjanom i Białorusinom

Kresy.pl / rus.err.ee

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz