Wybuch na izraelskim statku

Przedstawiciele izraelskich specsłużb udali się do portu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich by ocenić zniszczenia na stojącym w nim izraelskim statku.

Do wybuchu doszło w piątek na statku MV Helios Ray przeznaczonym do przewożenia urządzeń tocznych i pojazdów. Statek pływa pod banderą Bahamów ale w praktyce dla izraelskiego podmiotu mającego siedzibę w Tel Awiwie Ray Shipping Ltd., jak napisał portal dziennika “Times of Israel”. Do eksplozji doszło na granicy Zatoki Omańskiej i otwartego Morza Arabskiego w czasie rejsu do Singapuru twierdzi polski Portal Mowski. Po wybuchu statek zawrócił i przybił w sobotę do portu w Dubaju. Tam mają zostać dokonane prace naprawcze.

Portal Morski podaje informacje Associated Press, że na skutek wybuchu doszło do perforacji poszycia statku w dwóch miejscach. Statek może się jednak poruszać. Według “Times of Israel” nikt z załogi nie odniósł obrażeń. Nie wiadomo na razie co konkretnie było przyczyną wybuchu i jak poważne są zniszczenia, jednak prywatna agencja badająca zagrożenia i ryzyka na morzach opublikowała na swoim koncie na Twitterze fotografie, które mają przedstawiać zniszczenia na izraelskim statku.

 

Powołując się na anonimowe źródłach w kręgach izraelskich władz “Times of Israel” napisał, że panuje w nich przekonanie, że za atakiem na MV Helios Ray stoi Iran. Służby bezpieczeństwa już wcześniej ostrzegły, że poprzez sabotaż na morskich szlakach handlowych Iran może sktuczenie uderzyć w interesy wrogiego mu Izraela. Służby izraelski mają uważać, że ataku dokonał irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przy pomocy pocisku rakietowego.

“Rozważamy odpowiednia odpowiedź” – dziennik zacytował za portalem Ynet anonimowego urzędnika od spraw bezpieczeństwa – “Nie będzie milczącej akceptacji”. Otwarcie o “możliwości”, że za piątkowym wybuchem na MV Helios Ray stoi Iran wypowiedział się izraelski minister obrony Benny Gantz. Dodał jednak, że nie przeprowadzono jeszcze badań, które mogłyby potwierdzić taką tezę.  “Musimy kontynuować śledztwo” – powiedział minister – “Irańczycy chcą zaszkodzić Izraelczykom i izraelskiej infrastrukturze. Bliskość Iranu [wobec miejsca wybuchu] prowadzi do oceny, że istnieje prawdopodobieństwo, że jest to inicjatywa irańska. Jesteśmy zdecydowani kontynuować sprawdzanie”.

Do serii ataków na statki pływające w rejonie Półwyspu Arabskiego i Zatoki Perskiej doszło jeszcze w 2019 r.

timesofisrael.com/portalmorski.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply