Wizyta premiera Republiki Korei Chung Sye-kyuna poświęcona jest kwestii irańskich środków finansowych zamrożonych przez to państwo.

Koreański premier rozpoczął w niedzielę wizytę w Iranie, która potrwa aż trzy dni, podał portal telewizji Al Jazeera. W centrum jego rozmów z przedstawicielami władz Iranu znajdzie się 7 mld dol. należących do irańskich podmiotów, które zostały zamrożone przez koreańskie instytucje finansowe.

Zamrożone środki do głównie dochody uzyskane przez Irańczyków ze sprzedaży ropy naftowej. Koreańczycy zamrozili je pod naciskiem rozległych sankcji jednostronnie nałożonych na Iran przez administrację Donalda Trumpa w 2018 r. Irańczycy ostro krytykowali ten krok i zapowiadali już podjęcie działań prawnych wobec Republiki Korei mających doprowadzić do odzyskania ich pieniędzy. Zastosowali też jednak inne środki.

W styczniu bieżącego roku Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) zajął w Zatoce Perskiej należący do koreańskiej spółki statek Hankuk Chemi, który przewoził 7,2 tys. ton etanolu. Irańczycy oskarżyli jego załogę o zatruwanie środowiska. Statek został zwolniony dopiero 9 kwietnia co było wstępem do rozpoczynających się negocjacji.

Koreański premier będzie prowadził rozmowy z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim, wiceprezydentem Eszakiem Dżahanagirim, przewodniczącym parlamentu Mohammadem Bagerem Galibafem i doradcą najwyższego przywódcy Ali Laridżanim.

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz