Stany Zjednoczone ograniczyły w czwartek handel z czołowymi chińskimi centrami obliczeniowymi – poinformował portal South China Morning Post. Amerykanie obawiają się, że centra mogą mieć niebezpieczne zastosowania militarne.

Jak poinformował portal South China Morning Post, Stany Zjednoczone ograniczyły w czwartek handel z czołowymi chińskimi centrami obliczeniowymi.

Siedem ośrodków lub firm  zostało umieszczonych na czarnej liście podmiotów rządu USA, co oznacza, że ​​wymagają specjalnego zezwolenia na eksport i import ze Stanów Zjednoczonych.

„Możliwości obliczeń superkomputerów są kluczowe dla rozwoju wielu – być może prawie wszystkich – nowoczesnych broni i systemów bezpieczeństwa narodowego, takich jak broń jądrowa i broń hipersoniczna” – powiedziała sekretarz handlu Gina Raimondo w oświadczeniu.

„Departament Handlu w pełni wykorzysta swoje uprawnienia, aby uniemożliwić Chinom wykorzystywanie technologii amerykańskich do wspierania tych destabilizujących wysiłków modernizacji wojskowej”.

Do ośrodków dotkniętych ograniczeniami należy National Supercomputing Center we wschodnim mieście Wuxi, w którym znajduje się uruchomiony w 2016 roku superkomputer, który jest uznawany za jeden z najszybszych na świecie. Był to pierwszy superkomputer bez użycia żadnej technologii amerykańskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Najnowsza lista Top 500, opracowana przez naukowców w celu zidentyfikowania najpotężniejszych superkomputerów, pod koniec 2020 roku uważała chiński superkomputer za czwartą najszybszą maszynę na świecie, wyprzedziły ją tylko maszyny z Japonii i USA.

Zobacz też: Chiny: Koncern Alibaba ukarany rekordową grzywną

Kresy.pl/South China Morning Post

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz