Chińska agencja państwowa ds. regulacji rynku (SAMR) nałożyła na Alibabę karę w wysokości 18,2 mld juanów, czyli 2,75 mld dolarów. SAMR stwierdziła, że Alibaba nadużyła swojej pozycji, nakładając kary na sprzedawców, którzy nie sprzedawali swoich towarów jedynie na jej platformach – podaje agencja „Reuters” w sobotę. Koncern stosował wspomnianą zasadę od 2015 roku.

Agencja „Reuters” zwraca uwagę, że grzywna, która wynosi około 4 proc. krajowych przychodów Alibaby z 2019 roku, pokazuje, że chińskie egzekwowanie przepisów antymonopolowych na platformach internetowych weszło w nowy etap.

„Ta kara będzie postrzegana przez rynek jako zamknięcie sprawy antymonopolowej. To rzeczywiście najważniejsza sprawa antymonopolowa w Chinach” – oświadczył w rozmowie z agencją Hong Hao, szef działu badań BOCOM International w Hongkongu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Oprócz nałożenia grzywny, która należy do najwyższych w historii kar antymonopolowych na świecie, regulator nakazał Alibabie dokonanie „gruntownych korekt” w celu wzmocnienia ochrony praw konsumentów.

Grzywna jest ponad dwukrotnie wyższa niż 975 milionów dolarów zapłaconych w Chinach przez Qualcomm, największego na świecie dostawcę chipów do telefonów komórkowych. Koncern został ukarany w 2015 roku za praktyki monopolistyczne.

Alibaba poinformowała, że przyjmuje karę. Zadeklarowała, że postara się działać w zgodzie z chińskim prawem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Założyciel Alibaby Jack Ma skonfliktował się z przedstawicielami chińskiego rządu, gdy zaczął otwarcie krytykować krajowe przepisy dotyczące banków.

Zobacz także: Francja: Kolejna kara nałożona na koncern Google

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz