W poniedziałek francuskie władze nałożyły na koncern Google karę w wysokości 1,1 mln euro za stworzenie własnego rankingu hoteli, który mógł być „mylący” dla użytkowników.

Poniedziałkowy komunikat francuskiego resortu finansów wskazuje, że oddziały Google w Irlandii i we Francji zgodziły się zapłacić karę po wykazaniu przez śledztwo, że stworzony w tych krajach przez firmę system ocen hoteli mógł wprowadzać użytkowników w błąd – podaje agencja „Reuters”. Ministerstwo podkreśliło, że przyznawana przez Google punktacja mogła być mylona z gwiazdkami, które są nadawane przez francuskie władze.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5637.39 PLN    (25.62%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Francuski resort finansów wskazał w oświadczeniu, że Google zmienił swoje praktyki we wrześniu 2019 r.

Zobacz także: WSJ: Wielkie firmy technologiczne umocniły swoją pozycję przez pandemię

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Google obiecało zapłacić francuskiej prasie około 63 mln euro. Ma to na celu zakończenie sporu o prawa autorskie, który trwa ponad rok. Alphabet, macierzysta firma Google, zgodziła się zapłacić grupie francuskich mediów w zamian za zakończenie sporów w kwestii praw autorskich.

Zobacz także: Twitter zdecydował ws. Trumpa – został zablokowany na zawsze

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W grudniu ubiegłego roku francuski urząd ds. prywatności Commission nationale de l’informatique et des libertés (CNIL) nałożył na Google grzywnę w wysokości 100 milionów euro i 35 milionów euro na Amazon za sposób, w jaki firmy używają urządzeń śledzących, znanych jako pliki cookie, na swoich francuskich stronach internetowych.

Z kolei w grudniu 2019 roku francuski urząd ds. ochrony konkurencji nałożył na Google 150 mln euro kary za nadużycie swojej pozycji względem jednego z użytkowników Google Ads i stosowanie niejasnej polityki usługowej. Grzywna została nałożona w momencie konfliktu Paryża z Waszyngtonem w sprawie nałożenia przez Francję podatku cyfrowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W lipcu 2018 roku Komisja Europejska nałożyła na Google grzywnę w wysokości 4,3 mld euro za złamanie unijnych zasad konkurencji poprzez system operacyjny Android używany w smartfonach i tabletach.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz