Iran wypuścił przejęty w styczniu południowokoreański okręt

Władze irańskie uwolniły w piątek południowokoreański tankowiec przejęty w styczniu w wyniku sporu o 7 miliardów dolarów zamrożonych w koreańskich bankach – poinformował portal Middle East Monitor.

Jak poinformował portal Middle East Monitor, władze irańskie uwolniły w piątek południowokoreański tankowiec przejęty w styczniu w wyniku sporu o 7 miliardów dolarów zamrożonych w koreańskich bankach. Fundusze zostały zamrożone z powodu sankcji nałożonych na kraj z Bliskiego Wschodu w związku z jego programem nuklearnym.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przejął w styczniu statek Hankuk Chemi i jego załogę złożoną z 20 marynarzy. Od tego czasu ministerstwo spraw zagranicznych Korei Południowej potwierdziło w oświadczeniu: „Statek odpłynął dziś bezpiecznie (9 kwietnia)”.

Po zajęciu statku Teheran oskarżył załogę o „powtarzające się naruszanie morskich przepisów dotyczących ochrony środowiska”, ale po jego uwolnieniu strona irańska stwierdziła, że nie dostrzegła żadnych naruszeń.

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Iranu ujawnił, że statek został zwolniony „po zakończeniu śledztwa” w sprawie jego niewłaściwego zachowania.

Doniesienia ujawniły, że statek został zwolniony po tym, jak Teheran wezwał Seul do uwolnienia miliardów dolarów irańskich aktywów zamrożonych w Korei Południowej w ramach sankcji USA za program nuklearny.

„Stan zdrowia załogi i kapitana jest dobry. Ładunek statku jest również w dobrym stanie” – ogłosiło ministerstwo spraw zagranicznych Korei Południowej.

Jak pisaliśmy, patrol irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) przejął tankowiec Hankuk Chemi pływający pod banderą Korei Południowej, oficjalnie pod zarzutem zanieczyszczania środowiska, czemu właściciel statku zaprzeczył. Członkowie załogi zostali zatrzymani. Byli wśród nich obywatele Republiki Korei, Indonezji, Wietnamu i Mjanmy. Sam tankowiec znajdował  się w porcie Bandar Abbas. Jednostka przewoziła 7,2 tys. ton etanolu. Zajęcie tankowca nastąpiło tuż przed wizytą w Teheranie wiceministra spraw zagranicznych Korei Południowej. Irańczycy chcieli z nim rozmawiać o odmrożeniu irańskich środków finansowych.

Kresy.pl/Middle East Monitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply