Celem ataku pishingowego przeprowadzonego przez grupę hakerów znaną w sieci jako „Ghostwriter” było 7 deputowanych do Bundestagu oraz ponad 70 posłów parlamentów landowych z partii CDU/CSU i SPD – napisał w sobotnim wydaniu dziennik „Der Spiegel”. Zdaniem medium rosyjscy hakerzy chcą wpłynąć na kampanię przed wyborami do Bundestagu.

Ofiarami hakerów było 7 deputowanych do Bundestagu oraz ponad 70 posłów parlamentów landowych z partii CDU/CSU i SPD. Maile, które zostały do nich wysłane z niewzbudzających podejrzeń kont były pułapkami. Po kliknięciu w załączony link byli kierowani do strony internetowej, gdzie byli proszeni o zalogowanie się. Łupem hakerów padły konta osób, które dały się nabrać – pisze „Deutsche Welle” powołując się na niemiecką gazetę.

Dane zamieszczone w raporcie Federalnego Urzędu Ochrony Technik Informatycznych (BSI) wskazują, że hakerzy opanowali co najmniej kilka kont. BSI uważa, że atak mógł być przygotowaniem do kampanii dezinformacyjnej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zdaniem niemieckich służb za atakiem stoi grupa hakerska o nazwie „Ghostwriter”, która działa na zlecenie GRU. Zdaniem BSI można dostrzec  „pierwsze poważniejsze działania tej grupy na terenie Europy Zachodniej”. Wcześniej hakerzy ze wspomnianej grupy działali głównie w krajach bałtyckich oraz Europie Wschodniej.

Gazeta pisze, że w w styczniu ofiarą działań hakerów padł poseł PiS Marek Suski. „Hakerzy włamali się na jego konto na Twitterze i wstawili tam kompromitujące polityka intymne zdjęcia” – napisano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Niemcy chcą nałożenia sankcji szefa GRU i rosyjskich hakerów

Medium pisze, że ulubionym celem hakerów jest NATO. Po włamaniu się na strony internetowe i do blogów, rosyjscy hakerzy rozpowszechniali fałszywe informacje o zbezczeszczeniu przez niemieckich żołnierzy żydowskiego cmentarza w Kownie oraz przejechaniu przez natowski czołg litewskiego dziecka.

Zdaniem niemieckich służb działalność grupy jest elementem wojny hybrydowej przeciwko Niemcom. „Celem jest wywołanie niepewności i chaosu w celu podkopania instytucji demokratycznych” – pisze „Spiegel”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Atak hakerski w Niemczech – zaatakowano m.in. parlamentarzystów

„Rosja i Chiny chcą rozpowszechnić na Zachodzie swoje stanowisko, że systemy autokratyczne są lepsze od demokracji” – powiedział były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen cytowany przez medium.

„Deutsche Welle” pisze, że Niemcy stały się „ulubionym celem” rosyjskich działań dezinformacyjnych. Od końca 2015 r. odnotowano ponad 700 przypadków rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat Niemiec przez rosyjskie media.

Zobacz także: Dane 7,6 mln amerykańskich wyborców pojawiły się na witrynie używanej przez rosyjskich hakerów

dw.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz