Irańczycy zatrzymali południowokoreański tankowiec

Patrol irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) przejął w poniedziałek tankowiec Hankuk Chemi.

W środkach masowego przekazu oraz na portalach społecznościowych pojawiły się fotografie łodzi patrolowych IRGC podpływających do tankowca pod południowokoreańską banderą. Jak podaje portal telewizji Al Arabiya żołnierze Korpusu przejęli kontrolę nad statkiem ze względu na to, jak podają źródła irańskie, że dokonał on zanieczyszczenia wód Zatoki Perskiej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Członkowie załogi zostali zatrzymani. Są wśród nich obywatele Republiki Korei, Indonezji, Wietnamu i Mjanmy. Sam tankowiec znajduje się obecnie w porcie Bandar Abbas. Jednostka przewoziła 7,2 tys. ton etanolu. Statek wykonywał rejs z saudyjskiego portu do Fudżajry w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Zajęcie tankowca pływającego pod banderą Korei Południowej nastąpiło tuż przed wizytą w Teheranie wiceministra spraw zagranicznych tego państwa. Irańczycy chcą rozmawiać o odmrożeniu irańskich środków finansowych o wartości 7 mld dol., które zostały zamrożone w południowokoreańskich bankach w związku z realizacją przez Koreańczyków amerykańskich sankcji. Jednak prezes irańskiego banku centralnego Abdolnaser Hemmati stwierdził, że zamrożone środki miały zostać użyte do zakupu żywności i środków medycznych, dóbr nie objętych tymi sankcjami.

Rzecznik irańskiego rządu zaprzeczył we wtorek, że wczorajsza akcja IRGC jest braniem załogi tankowca i samej jednostki jako zakładników przed rozmowami w sprawie zamrożonych pieniędzy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2019 r. Korpus Strażników Rewolucji zajął i zatrzymał tankowiec Stena Impero pływający pod brytyjską banderą w lipcu br. Strona irańska twierdziła, że załoga statku naruszyła szereg przepisów, a także zignorowała wezwania o pomoc po kolizji z łodzią rybacką. Dwa tygodnie wcześniej brytyjscy komandosi zatrzymali w pobliżu Gibraltaru irański tankowiec Grace 1 w związku z podejrzeniami, że wiezie on ropę do Syrii łamiąc w ten sposób sankcje UE. W połowie sierpnia Grace 1 został jednak zwolniony pomimo sprzeciwu USA i udał się w dalszy rejs pod nazwą zmienioną na Adrian Darya-1. Następnie Irańczycy zwolnili Stena Impero.

english.alarabiya.net/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz