Mimo, że Izraelczycy naruszają warunki pierwszego etapu rozejmu, wysłali delegację do Kairu w celu negocjowania jego drugiego etapu zawieszenia broni.
Delegacja izraelska wybrała się w poniedziałek do Kairu, gdzie mają się odbyć negocjacje w sprawie zakończenia pierwszej fazy zawieszenia broni i porozumienia o wymianie więźniów, poinformował wysoki rangą urzędnik palestyński, na którego powołał się portal libańskiej telewizji Al Mayadeen.
W rozmowie z gazetą Al Mayadeen urzędnik powiedział, że strona izraelska jest gotowa omówić drugi etap rozejmu, nie podając jednak żadnych szczegółów na temat jego warunków, twierdząc, że w spotkaniach w Kairze wezmą udział wszystkie strony zainteresowane sytuacją w Strefie Gazy.
„Hamas czeka na wdrożenie wszystkich warunków umowy i zeszłotygodniowych zapewnień o wjeździe sprzętu i przyczep kempingowych oraz zaprzestaniu naruszeń” – utrzymywał, dodając, że „sprzęt i przyczepy kempingowe mają wjechać do strefy jutro, we wtorek”. Organizacji palestyńskiej zależy na tego rodzaju sprzęcie, ponieważ Izrael w ramach działań zbrojnych zniszczył znaczną część zabudowy mieszkalnej Strefy Gazy.
Izraelskie środki masowego przekazu poinformowały o wysłaniu izraelskiego zespołu negocjacyjnego do Egiptu w celu omówienia kontynuacji pierwszej fazy porozumienia o zawieszeniu broni, podczas gdy rząd Izraela zbierze się w poniedziałek wieczorem, aby omówić drugą fazę i wysłać odpowiednie instrukcje zespołowi negocjacyjnemu, przekazała Al Mayadeen.
Posiedzenie rządu Izraela odbyło się po tym, jak wysłannik USA do spraw Bliskiego Wschodu Steve Witkoff poinformował, że trwają rozmowy dotyczące drugiej fazy zawieszenia broni, wyrażając przekonanie, że etap ten na pewno się rozpocznie. Sekretarz stanu USA Marco Rubio wysłał do Tel Awiwu oświadczenie, w którym zwrócił się o wysłanie swojego zespołu negocjacyjnego do Kairu.
Mediatorami rozmów pozostaje dyplomacja amerykańska, egipska i katarska.
Nowy etap konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczął się 7 października wraz z atakiem palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas na południowy Izrael. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.
Izrael zareagował na to zmasowanym atakiem, w tym masowym bombardowaniem i ostrzałem zabudowy Strefy Gazy. Wprowadził także całkowitą blokadę palestyńskiej eksklawy, obejmującą także odcięcie od żywności, leków, energii elektrycznej i wody, dzieląc ją na dwie części.
Skorygowana liczba ofiar śmiertelnych w Izraelu w wyniku ataków Hamasu z 7 października wynosi 1139 osób. Przy czym kilkoro zginęło na skutek interwencji izraelskiej armii.
Łącznie zginęło w Stefie Gazy 48,2 tys. Palestyńczyków a 109 tys. zostało rannych. 11 tys. uznawanych jest za zaginionych. Rany odniosło ponad 111 tys. mieszkańców eksklawy.
Jak podawaliśmy jeszcze w zeszłym roku Biuro Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych poinformowało, że zweryfikowała dane dotyczące 8119 osób zabitych w Strefie Gazy od listopada 2023 r. do kwietnia 2024 r. Jej analiza wykazała, że około 44 proc. zweryfikowanych ofiar to dzieci, a 26 proc. to kobiety. Wśród zabitych najwięcej było osób w wieku od pięciu do dziewięciu lat.
english.almayadeen.net/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!