Biuro Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych oszacowało, że 70 proc. zweryfikowanych ofiar działań zbrojnych Izraela w Strefie Gazy stanowią kobiety i dzieci.
Szacunki te dotyczą sześciomiesięcznego okresu konfliktu toczącego się do 7 października 2023 r. Biuro stwierdziło, że duża liczba ofiar cywilnych jest spowodowana głównie użyciem przez Izrael broni o szerokim zasięgu rażenia w gęsto zaludnionych obszarach, chociaż niektóre ofiary mogły zginąć od pocisków palestyńskich grup zbrojnych, podał w piątek portal BBC.
Raport stwierdza „bezprecedensowy” poziom naruszeń prawa międzynarodowego, co budzi obawy dotyczące „zbrodni wojennych i innych możliwych zbrodni okrucieństwa”.
Agencja ONZ poinformowała, że zweryfikowała dane dotyczące 8119 osób zabitych w Strefie Gazy od listopada 2023 r. do kwietnia 2024 r. Jej analiza wykazała, że około 44 proc. zweryfikowanych ofiar to dzieci, a 26 proc. to kobiety. Wśród zabitych najwięcej było osób w wieku od pięciu do dziewięciu lat.
Około 80 proc. ofiar zginęło w budynkach mieszkalnych lub podobnych budynkach, dodała agencja. W raporcie stwierdzono, że dane wskazują na „wyraźną obojętność [Izraelczyków] na śmierć cywilów oraz wpływ środków i metod prowadzenia wojny”.
Dane palestyńskich struktur medycznych działających w eksklawie, którego dane ONZ uważa za wiarygodne, poinformowało o liczbie ofiar śmiertelnych wynoszącej ponad 43,3 tys. osób. Uważa się, że wiele więcej ciał nadal znajduje się pod gruzami zbombardowanych budynków. Według tych struktur dzieci stanowią jedną trzecią tej liczby.
Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Türk powiedział w oświadczeniu, że „ten bezprecedensowy poziom zabójstw i obrażeń wśród cywilów jest bezpośrednią konsekwencją nieprzestrzegania podstawowych zasad międzynarodowego prawa humanitarnego”.
Sytuacja jest najgorsza w północnej części Strefy Gazy, która według organizacji pomocowych jest oblężona od początku października, kiedy Izrael rozpoczął nową ofensywę lądową.
Nowy etap konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczął się 7 października 2023 roku wraz z atakiem palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas na południowy Izrael. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.
Izrael zareagował na to zmasowanym atakiem, w tym masowym bombardowaniem i ostrzałem zabudowy Gazy. Wprowadził także całkowitą blokadę palestyńskiej eksklawy, obejmującą także odcięcie od żywności, leków, energii elektrycznej i wody. Od tego czasu Izrael pacyfikuje kolejne obszary eksklawy, zabijł już liderów politycznych i militarnych liderów Hamasu.
Palestyńska eksklawa rozcięta jest na część południową i północną korytarzem będącym pod całkowitą kontrolą Izraela. Ta druga część jest obecnie obszarem intensywnej pacyfikacji przynoszącej wiele ofiar wśród cywilów. Polecenia izraelskiej armii sugerują, że chce ona doprowadzić do całkowitego usunięcia ludności palestyńskiej z północnej Strefy Gazy.
Podczas ataku Hamasu na Izrael, który zainicjował nowy etap konfliktu zginęło 1139 osób, a ponad 200 zostało wziętych do niewoli. Obecnie liczbę zakładników szacuje się na kilkudziesięciu.
bbc.com/kresy.pl
“Demokratyczny” zachód nie widzi potwornych zbrodni, których dokonują żydzi, a widzi jedynie rzekome zbrodnie na Ukrainie dokonywane przez Putina. Pielgrzymki zachodnich przywódców udają się do Buczy, chociaż nikt nie wie, kto dokonał tam zbrodni. Słowo banderowców staje się ciałem?