Delegacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich wylądowała we wtorek w Izraelu, by podpisać szereg porozumień, w tym umowę o wzajemnym zniesieniu wiz. To pierwsza tego rodzaju umowa pomiędzy Izraelem a krajem arabskim.

Jak informuje Haaretz, oprócz umowy o ruchu bezwizowym, ZEA i Izrael podpiszą umowy o współpracy w dziedzinie lotnictwa, inwestycji, nauki i technologii. Podpisanie umów odbędzie się w obecności sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina i doradcy Białego Domu Avi Berkowitza.

Przewodniczący delegacji ZEA sekretarz stanu ds. finansowych Obaid Humaid Al Tajer zapowiedział dalsze pogłębianie współpracy i utworzenie wartego 3 miliardy dolarów „Funduszu Abrahama” z siedzibą w Jerozolimie, mającego na celu ożywienie gospodarki Bliskiego Wschodu.

W komunikacie prasowym ambasady USA na temat funduszu czytamy, że fundusz „wzmocni handel regionalny, umożliwi realizację strategicznych projektów infrastrukturalnych i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne poprzez zapewnienie niezawodnego dostępu do energii elektrycznej. Celem funduszu jest również poprawa produktywności rolnictwa oraz ułatwienie niezawodnego i wydajnego dostępu do czystej wody w regionie”.

Z powodu epidemii koronawirusa kilkugodzinna wizyta delegacji Emiratów ograniczy się do lotniska Ben Guriona.

W poniedziałek Zjednoczone Emiraty Arabskie ratyfikowały podpisaną w ubiegłym miesiącu umowę normalizującą stosunki z Izraelem. Wcześniej, w czwartek, znaczną większością głosów poparł je Kneset. Jak pisaliśmy, porozumienie to nie spodobało się w części świata islamskiego, m.in. w Palestynie, Iranie i Turcji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Państwo Islamskie wezwało do przeprowadzania zamachów w Arabii Saudyjskiej za negocjacje z Izraelem

Kresy.pl / haaretz.com / news.cgtn.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz