Irańskie władze uważają, że ustanowienie więzi dyplomatycznych między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi jest „sztyletem w plecy” wszystkich muzułmanów – poinformowało w piątek Deutche Welle. Turecka administracja stwierdziła, że ​​Zjednoczone Emiraty Arabskie „zdradziły” sprawę palestyńską.

Jak poinformował w piątek portal Deutsche Welle Iran i Turcja stanowczo potępiły normalizację stosunków dyplomatycznych między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA).

Ogłoszona w czwartek umowa, której pośredniczyły Stany Zjednoczone, ustanawia pełne stosunki dyplomatyczne między Tel Awiwem a Abu Zabi, jednocześnie powstrzymując izraelskie plany aneksji okupowanych ziem na Zachodnim Brzegu.

Iran nazwał umowę „sztyletem w plecy” wobec wszystkich muzułmanów, podaje portal powołując się na oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych. Teheran przekonuje również, że umowa jest aktem „strategicznej głupoty” Zjednoczonych Emiratów Arabskich i „niewątpliwie wzmocni oś oporu w regionie”.

Rzecznik prezydenta Palestyny ​​Mahmouda Abbasa oświadczuł w czwartek, że umowa jest „zdradą” i powinna zostać odwrócona. Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie popierające administrację palestyńską, stwierdzające, że „historia i sumienie” mieszkańców regionu nie zapomni i nigdy nie wybaczy „obłudnego zachowania” Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które zgodziły się na układ z Izraelem.

„Zdradzając palestyńską sprawę służąc wyłącznie swoim wąskim interesom, Zjednoczone Emiraty Arabskie próbują przedstawić to jako rodzaj samoofiary dla Palestyny” – powiedział minister spraw zagranicznych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Częścią strategii Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie pod rządami prezydenta Donalda Trumpa było powstrzymanie Iranu poprzez promowanie stosunków dyplomatycznych między Izraelem a sojusznikami Stanów Zjednoczonych z państw Zatoki Perskiej.

W swoim piątkowym oświadczeniu Teheran ostrzegł Zjednoczone Emiraty Arabskie przed zezwalaniem Izraelowi na ingerowanie w „równania polityczne” regionu Zatoki Perskiej. „Rząd Emiratów i innych państw im towarzyszących musi przyjąć odpowiedzialność za wszystkie konsekwencje porozumienia” – informuje oświadczenie irańskich władz.

Zjednoczone Emiraty Arabskie rosną w siłę handlową i militarną w regionie Zatoki Perskiej. Kraj jest czołowym członkiem kierowanej przez Arabię ​​Saudyjską koalicji przeciwstawiającej się powstańcom Huti (wspieranym przez Iran), w wojnie domowej w Jemenie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie osiągnęły w czwartek historyczne porozumienie pokojowe, które doprowadzi do pełnej normalizacji stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami Bliskiego Wschodu w porozumieniu, któremu pośredniczył prezydent USA Donald Trump – poinformował Reuters.

Zgodnie z umową Izrael zgodził się zawiesić próbę aneksji obszarów osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu, przekazali Reutersowi urzędnicy Białego Domu. Porozumienie pokojowe było wynikiem długich dyskusji między Izraelem, ZEA i Stanami Zjednoczonymi, które zwłaszcza w ostatnim czasie nabrały tempa.

„Ogromny przełom dzisiaj! Historyczne porozumienie pokojowe między naszymi dwoma wielkimi przyjaciółmi, Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi” – napisał Trump na Twitterze.

Kresy.pl/DW.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz