Władze Iranu ogłosiły gotowość do zwolnienia brytyjskiego tankowca Stena Impero zatrzymanego w lipcu br. w cieśninie Ormuz. – podała w poniedziałek agencja Bloomberg.

Rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei poinformował dziennikarzy, że Iran zakończył wszystkie procedury prawne niezbędne do zwolnienia tankowca. Agencja Bloomberg powiązała to oświadczenie z presją na Teheran powstałą po oskarżeniach o dokonanie ataków na saudyjskie rafinerie, by dokonał on pojednawczych posunięć.

Rabiei nie sprecyzował, kiedy Stena Impero będzie mogła opuścić Iran. W poniedziałek szef firmy, która jest właścicielem statku, potwierdził, że tankowiec wciąż jest w Iranie. Według niego jeśli Stena Impero zostanie zwolniona, najprawdopodobniej popłynie do któregoś z portów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tam na ląd będą mogli zejść ci członkowie załogi, którzy jeszcze na statku pozostali.

Jak informowaliśmy, rzecznik MSZ Iranu zapowiadał rychłe zwolnienie Steny Impero już dwa tygodnie temu. Uzależniał to jednak od zakończenia wszystkich niezbędnych procedur.

Korpus Strażników Rewolucji zajął i zatrzymał tankowiec Stena Impero pływający pod brytyjską banderą w lipcu br. Strona irańska twierdziła, że załoga statku naruszyła szereg przepisów, a także zignorowała wezwania o pomoc po kolizji z łodzią rybacką. Dwa tygodnie wcześniej brytyjscy komandosi zatrzymali w pobliżu Gibraltaru irański tankowiec Grace 1 w związku z podejrzeniami, że wiezie on ropę do Syrii łamiąc w ten sposób sankcje UE. W połowie sierpnia Grace 1 został jednak zwolniony pomimo sprzeciwu USA i udał się w dalszy rejs pod nazwą zmienioną na Adrian Darya-1. W tym tygodniu statek wyłączył swój transponder; w piątek opublikowano zdjęcia satelitarne świadczące, że znajdował się w syryjskim porcie Tartus. Dzisiaj Iran poinformował, bez podawania szczegółów, że jego tankowiec dostarczył swój ładunek. Wcześniej Iran zaprzeczał, że ropa była przeznaczona dla Syrii.

Od czasu zwolnienia Grace 1 z aresztu Iran uwolnił 7 z 23 członków załogi Stena Impero – Rosjanina, Łotysza i 5 Hindusów.

Kresy.pl / Bloomberg
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz