Tablicę z wizerunkiem polskiego wieszcza narodowego odsłonięto w Nowogródku na gmachu gdzie w XIX wieku znajdowała się szkoła dominikanów w której uczył się Mickiewicz.

Jak relacjonuje portal białoruskiej rozgłośni radiowej nadającej z Polski – Radia Racyja, zamontowana na gmachu dawnej szkoły płaskorzeźba została stworzona prawdopodobnie na początku XX wieku. Jej autor nie jest znany. Niewiele brakowało, a zabytkowe przedstawienie polskiego wieszcza trafiło by na złom, jednak grupa mieszkańców Nowogródka przekazała płaskorzeźbę do lokalnego kościoła.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W parafii zatroszczono się o restaurację wizerunku pisarza tak, że mógł on zostać umieszczony w przestrzeni publicznej. Wybrano gmach dawnego gimnazjum dominikańskiego w którym Mickiewicz uczył się jako młodzieniec. Uroczystość odsłonięcia odbyła się w sobotę i uczestniczył w niej konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, a także biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz oraz biskup piński Antoni Dziemianko.

Jak powiedział konsul Książek tego rodzaju upamiętnienie Mickiewicza jest ważne dla „wspólnej historii” Polaków i Białorusinów. Według niego dziedzictwo wielkiego twórcy należy do całego świata, a zaczęło się ono właśnie w Nowogródku.

Pod płaskorzeźbą umieszczono tablicę z napisem „W tym miejscu w gimnazjum dominikańskim pobierał naukę Adam Mickiewicz”. Tekst ten sporządzony jest w trzech językach: białoruskim, polskim i angielskim.

Czytaj także: Radio nadające na Białoruś wspierane przez Polskę: Mickiewicz był Białorusinem

racyja.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz