Władze Rzeczycy w obwodzie homelskim na Białorusi przemianowały ulicę i zaułek Adama Mickiewicza, jako patrona dając im Jewgienija Mickiewicza – czekistę i radzieckiego szpiega. – podał w piątek białoruski portal Nasza Niwa.

Według Naszej Niwy taką decyzję podjęła rada rejonowa w Rzeczycy. Jewgienij Mickiewicz pochodził z Równego (obecnie Ukraina), ale po rewolucji październikowej pełnił wysokie funkcje w bolszewickim aparacie bezpieczeństwa w Rzeczycy. Od połowy lat 20. XX wieku był szpiegiem OGPU-NKWD m.in. w Niemczech, Włoszech, USA i Chinach.

Nasza Niwa nazwała przy tym Adama Mickiewicza “znanym na całym świecie poetą białoruskiego pochodzenia”, ani słowem nie wspominając, że był on Polakiem.

Jak zauważył na Facebooku Andrzej Poczobut, polski dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi, Jewgienij Mickiewicz “karierę rozpoczął od walk z I Korpusem gen. Dowbor-Musnickiego, później dowodził pułkiem w trakcie pochodu na Warszawę w 1920 (…)”.

“W ten sposób zamiast +złego Mickiewicza+ Rzeczyca ma dobrego bolszewicko-czekistowsko-rosyjskiego. Kierunek zmian jest wyraźny!” – skomentował Poczobut. Dziennikarz przypomniał przy tym wczorajsze usunięcie kilkudziesięciu krzyży za pomocą buldożerów z uroczyska w Kuropatach – miejsca stalinowskich zbrodni.

Jak twierdzi portal Biełsatu, decyzja rzeczyckiej rady obwodowej oznacza powrót do stanu z czasów ZSRR, gdy ulica i zaułek upamiętniały właśnie Jewgienija Mickiewicza. Imię Adama Mickiewicza nadano im po rozpadzie Związku Radzieckiego.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruski minister i milicjanci uczcili funkcjonariuszy NKWD walczących z Polakami

Kresy.pl / Nasza Niwa / Facebook / belsat.eu

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply