Komisja Europejska opublikowała w czwartek zbiorcze statystyki dotyczące liczby śmiertelnych wypadków drogowych w krajach UE. Podczas gdy w całej Unii liczba ofiar śmiertelnych zmalała w 2018 roku o 1 proc., w Polsce zabitych na drogach było o 2 proc. więcej.

Z danych KE wynika, że w 2018 roku w całej UE na drogach zginęło 25 100 osób, co stanowi spadek o 1 proc. w stosunku do roku poprzedniego oraz o 21 proc. w porównaniu do 2010 roku. Średnio w UE w wypadkach drogowych w ub. roku ginęło 49 osób na milion mieszkańców.

Jak mówiła unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc, najważniejsze przyczyny wypadków śmiertelnych to nadmierna prędkość, narkotyki, alkohol i niezapinanie pasów. Coraz częściej do powodowania wypadków przyczynia się korzystanie przez kierowcę z różnych mediów w samochodzie.

W Polsce drogi wciąż należą do jednych z najniebezpieczniejszych w UE. Średnio w 2018 roku ginęło u nas w wypadkach drogowych 76 osób na milion mieszkańców – o 2 proc. więcej niż przed rokiem. W porównaniu do 2010 roku wskaźnik ten był mniejszy o 26 proc.

Polskę w tej niechlubnej statystyce wyprzedzają tylko Rumunia (96 zabitych/milion), Bułgaria (88), Łotwa (78) i Chorwacja (77). Wszystkie te kraje poza Łotwą zmniejszyły jednak w ub. roku liczbę ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców.

Jak podawaliśmy we wtorek, to cudzoziemcy, przede wszystkim Ukraińcy, powodują coraz więcej wypadków na polskich drogach. Według Komendy Głównej Policji, zagraniczni kierowcy byli w ubiegłym roku sprawcami 730 zdarzeń. Zginęło w nich 108 osób (wzrost o 33), a ponad tysiąc zostało rannych (wzrost o około 200). Tymczasem biorąc pod uwagę wszystkich kierowców, w 2018 roku na polskich drogach doszło do 31 674 wypadków, w których zginęły 2862 osoby – o 31 więcej niż w 2017 roku. Oznacza to, że gdyby nie obcokrajowcy, liczba wypadków śmiertelnych w Polsce w 2018 roku zmalałaby. Statystyka ta mówi także, że aż co siódmy wypadek spowodowany na polskich drogach przez obcokrajowca przynosi ofiary śmiertelne, podczas gdy w przypadku ogółu kierowców jest to „tylko” co jedenasty wypadek.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: „Rzeczpospolita”: Ukrainiec mandatu się nie boi

Kresy.pl / europa.eu / rmf24.pl / prawodrogowe.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  JeszczePolska :

  Oj tam… jak jeden doradca rządu powiedział ,że nie musi nam Ukraina oddawać 4 mld zł pożyczki/ z kieszeni podatnika/, tak te koszta bardzo zwiększonej ilości śmiertelnych wypadków spowodowanych przez pijanych w sztok Ukraińców…. też poniesiemy.Czyli utrzymywanie w więzieniu za 3250 zł miesięcznie ukraińskich kierowców morderców przeważnie pijanych , plus renty dla dzieci zabitych. Polak zapracuje na wszystko.Szczególnie ucieszą się rodziny zabitych, że z ich podatków będzie żarł wikt w więzieniu morderca ich bliskich.
  Hura !!!15 mln ukraińców do Polski!!!

  • Avatar
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych chłonków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.