Premierzy Polski i Litwy odsłonili w Możejkach Kamień Pamięci Lecha Kaczyńskiego

W piątek premier Mateusz Morawiecki odbył jednodniową wizytę na Litwie, gdzie wspólnie z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem odsłonił przy rafinerii w Możejkach Kamień Pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jak donosi PAP, odsłonięty Kamień Pamięci znajduje się na terenie należącej do Orlenu rafinerii w Możejkach.  Umieszczono na nim napis w językach polskim i litewskim: “Prezydentowi Polski, przyjacielowi Litwy, który realizował wspólne marzenie Europy Środkowej o wolności podążającej drogą wyznaczoną przez +Solidarność+. Dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu rafineria w Możejkach należy do rodziny suwerennych państw, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne regionu oraz jest symbolem przyjaźni między Polską a Litwą”.

W swoim przemówieniu podczas uroczystości odsłonięcia znaku pamięci Morawiecki nazwał rafinerię w Możejkach “żywym pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego” łączącym gospodarki obu krajów i stanowiącym perspektywę uniezależnienia się od “niepewnych źródeł energii od niepewnych sąsiadów”. Współpracę z Litwą na forum europejskim oceniał jako bardzo dobrą wspominając o polityce spójności, polityce energetycznej i bezpieczeństwie. “To jest przesłanie Lecha Kaczyńskiego, przesłanie, które kontynuujemy w dzisiejszej niełatwej politycznej rzeczywistości”. Dziękował także Litwinom za pielęgnowanie pamięci o Lechu Kaczyńskim.

PRZECZYTAJ: Polityka wschodnia Lecha Kaczyńskiego

Premier Litwy również wyraził zadowolenie z kształtowania się stosunków polsko-litewskich. Jego zdaniem są one takie, jak wymarzył sobie Lech Kaczyński. Wskazując na jednakowe stanowiska obu państw w wielu kwestiach Skvernelis nazwał Polskę i Litwę strategicznymi partnerami.

Podczas wizyty Morawiecki spotkał się także z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik, którzy stacjonują w bazie w Szawlach w ramach misji Baltic Air Policing pilnując przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Na zakończenie wizyty szefowie rządów obu państw złożyli kwiaty pod pomnikiem braci Narutowicz – Stanisława i Gabriela.

Według Kancelarii Premiera wizyta była okazją do omówienia sytuacji Polaków na Litwie, kwestii współpracy, bezpieczeństwa oraz tematów z agendy Unii Europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Polityka PiS-u wobec Polaków na Litwie – w poszukiwaniu granic łajdactwa

Kresy.pl / PAP / premier.gov.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply