Premierzy Polski i Litwy odsłonili w Możejkach Kamień Pamięci Lecha Kaczyńskiego

W piątek premier Mateusz Morawiecki odbył jednodniową wizytę na Litwie, gdzie wspólnie z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem odsłonił przy rafinerii w Możejkach Kamień Pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jak donosi PAP, odsłonięty Kamień Pamięci znajduje się na terenie należącej do Orlenu rafinerii w Możejkach.  Umieszczono na nim napis w językach polskim i litewskim: „Prezydentowi Polski, przyjacielowi Litwy, który realizował wspólne marzenie Europy Środkowej o wolności podążającej drogą wyznaczoną przez +Solidarność+. Dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu rafineria w Możejkach należy do rodziny suwerennych państw, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne regionu oraz jest symbolem przyjaźni między Polską a Litwą”.

W swoim przemówieniu podczas uroczystości odsłonięcia znaku pamięci Morawiecki nazwał rafinerię w Możejkach „żywym pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego” łączącym gospodarki obu krajów i stanowiącym perspektywę uniezależnienia się od „niepewnych źródeł energii od niepewnych sąsiadów”. Współpracę z Litwą na forum europejskim oceniał jako bardzo dobrą wspominając o polityce spójności, polityce energetycznej i bezpieczeństwie. „To jest przesłanie Lecha Kaczyńskiego, przesłanie, które kontynuujemy w dzisiejszej niełatwej politycznej rzeczywistości”. Dziękował także Litwinom za pielęgnowanie pamięci o Lechu Kaczyńskim.

PRZECZYTAJ: Polityka wschodnia Lecha Kaczyńskiego

Premier Litwy również wyraził zadowolenie z kształtowania się stosunków polsko-litewskich. Jego zdaniem są one takie, jak wymarzył sobie Lech Kaczyński. Wskazując na jednakowe stanowiska obu państw w wielu kwestiach Skvernelis nazwał Polskę i Litwę strategicznymi partnerami.

Podczas wizyty Morawiecki spotkał się także z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik, którzy stacjonują w bazie w Szawlach w ramach misji Baltic Air Policing pilnując przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Na zakończenie wizyty szefowie rządów obu państw złożyli kwiaty pod pomnikiem braci Narutowicz – Stanisława i Gabriela.

Według Kancelarii Premiera wizyta była okazją do omówienia sytuacji Polaków na Litwie, kwestii współpracy, bezpieczeństwa oraz tematów z agendy Unii Europejskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Polityka PiS-u wobec Polaków na Litwie – w poszukiwaniu granic łajdactwa

Kresy.pl / PAP / premier.gov.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz